nierownosc z trzema liczbami

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
Strike
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 10 sty 2014, o 12:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 10 razy

nierownosc z trzema liczbami

Post autor: Strike »

Udowodnij że dla dowolnych dodatnich a,b,c zachodzi nierówność
\(\displaystyle{ 9\left( a^{3}+ b^{3}+ c^{3} \right) \ge \left(a+b+c \right)^{3}}\)
szw1710

nierownosc z trzema liczbami

Post autor: szw1710 »

Nierówność wynika natychmiast z nierówności Jensena zastosowanej do funkcji \(\displaystyle{ f(x)=x^3}\), która jest wypukła na półosi dodatniej.

Wynika stąd też, że jeśli \(\displaystyle{ a,b,c<0}\), to nierówność odwraca się. Wystarczy teraz rozważyć tę samą funkcję, która jest wklęsła na półosi ujemnej.

Łatwo możesz podać uogólnienie: jeśli \(\displaystyle{ n,k\in\NN}\) oraz \(\displaystyle{ a_1,\dots,a_n>0}\), to \(\displaystyle{ (a_1+\dots+a_n)^k\le\dots}\) (napisz prawą stronę tej nierówności).
bosa_Nike
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1666
Rejestracja: 16 cze 2006, o 15:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 447 razy

nierownosc z trzema liczbami

Post autor: bosa_Nike »

To ja znów zaproponuję Hoeldera lub AM-GM.

\(\displaystyle{ (1+1+1)(1+1+1)\left(a^3+b^3+c^3\right)\ge\left(\sqrt[3]{a^3\cdot 1\cdot 1}+\sqrt[3]{b^3\cdot 1\cdot 1}+\sqrt[3]{c^3\cdot 1\cdot 1}\right)^3}\)

\(\displaystyle{ 3=\sum\left(\frac{a^3}{a^3+b^3+c^3}+\frac{1}{3}+\frac{1}{3}\right)\ge 3\sum\sqrt[3]{\frac{a^3}{a^3+b^3+c^3}\cdot\frac{1}{3}\cdot\frac{1}{3}}}\)

Jeszcze jest np. coś takiego, jak nierówność średnich potęgowych, ale nie lubię tych wyższych.
szw1710

nierownosc z trzema liczbami

Post autor: szw1710 »

Wiele jest sposobów udowodnienia omawianej nierówności. Wszystkie jednak mają w podtekście wypukłość jakiejś funkcji. Funkcje wypukłe odgrywają w teorii nierówności bardzo ważną rolę.

To, co przywołujesz, czyli nierówności między średnimi potęgowymi różnych rzędów, jest intensywnie badane przez osoby związane z analizą wypukłą. Duży ośrodek nierównościowy jest w Debreczynie na Węgrzech (Daróczy, Losonczi, Pales, Maksa i in.) , w Zagrzebiu w Chorwacji (Pecarić i in.), w Rumunii (Toader i in.). W Polsce jednym z najwybitniejszych specjalistów w teorii średnich (i nie tylko) jest Pan prof. dr hab. Janusz Matkowski pracujący obecnie w Zielonej Górze.

Oczywiście nie bada się średnich potęgowych - tam już dużo zbadano. Są średnie jeszcze ogólniejsze, gdzie potęgowe są podklasą. Można tu mówić o średnich quasiarytmetycznych, średnich Stolarskiego, średnich Bajraktarevića, średnich Lagrange'owskich, średnich Cauchy'ego itd. itp. Jest bardzo bogata literatura na ten temat.
ODPOWIEDZ