Podzielność liczb przy zachowaniu potęg

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
RippeR37
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 30 mar 2011, o 17:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: /home/
Podziękował: 2 razy

Podzielność liczb przy zachowaniu potęg

Post autor: RippeR37 »

1. Załóżmy, że:
\(\displaystyle{ x \nmid y^{2}}\)
Logiczne dla mnie jest również wtedy, że:
\(\displaystyle{ x \nmid y}\)
Zatem na tej mocy jeśli mamy coś takiego, że:
\(\displaystyle{ x^{k} \nmid y^{l} \Rightarrow x^{k} \nmid y^{q}}\) gdy \(\displaystyle{ q \le l}\)
Wydaje mi się to raczej oczywiste i jako dowód wystarczyło by chyba proste uzasadnienie, że jeśli w \(\displaystyle{ y^{l}}\) nie ma wystarczająco dużo odpowiednich czynników pierwszych by "skróciły" się z \(\displaystyle{ x^{k}}\) to nie ma ich także w mniejszej potędzę y-ka.

2. Inna sprawa, czy jeśli wiedząc, że:
\(\displaystyle{ a \nmid b}\)
możemy wywnioskować, że:
\(\displaystyle{ a^{k} \nmid b^{k}}\)
Tu również wydaje mi się logiczne i proste, jeśli pojedyńcze a nie dzieli b, to znaczy, że trzy a nie dzielą trzech b, bo żadne a nie potrafi podzielić minimum jednego b.
Awatar użytkownika
niebieska_biedronka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 397
Rejestracja: 8 paź 2011, o 15:31
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 96 razy
Pomógł: 19 razy

Podzielność liczb przy zachowaniu potęg

Post autor: niebieska_biedronka »

Tak, masz rację, choć da się to zapisać bardziej formalnie.
Poprowadźmy dowód niewprost - zakładamy, że \(\displaystyle{ x^k \nmid y^l}\) oraz \(\displaystyle{ x^k \mid y^q}\). Z tego drugiego wynika, że \(\displaystyle{ \exists t \in \mathbb{Z}: y^q = t \cdot x^k}\). A ponieważ \(\displaystyle{ q \le l}\), to możemy zapisać \(\displaystyle{ y^l= y^q \cdot y^{l-q} = t \cdot x^k \cdot y^{l-q}}\), ale to by oznaczało, że \(\displaystyle{ x^k \mid y^l}\). Sprzeczność kończy dowód.
RippeR37
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 30 mar 2011, o 17:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: /home/
Podziękował: 2 razy

Podzielność liczb przy zachowaniu potęg

Post autor: RippeR37 »

No dokładnie o to mi chodziło Tylko po kilku godzinach z matematyką dyskretną (to akurat przypadkiem było mi potrzebne) można się nieźle zakręcić, a znajomy twierdził, że to może nie być prawda, więc wolałem się upewnić.
ODPOWIEDZ