Wykaż że liczba nie jest pierwsza

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
Milczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 821
Rejestracja: 22 lut 2013, o 19:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 84 razy
Pomógł: 45 razy

Wykaż że liczba nie jest pierwsza

Post autor: Milczek »

Napotkałem się ostatnio na takie zadanie, wydaje mi się że dobrze rozwiązałem ale prosiłbym o rzucenie okiem :
Udowodnij, że jeżeli liczby \(\displaystyle{ p>3}\) i \(\displaystyle{ 10p+1}\) są pierwsze to liczba \(\displaystyle{ 5p + 1}\) nie jest pierwsza.

Zauważyłem że jeśli \(\displaystyle{ p > 3}\) to każda z naszych liczb pierwszych \(\displaystyle{ p}\) jest postaci \(\displaystyle{ p=2k+1}\). Dzieląc \(\displaystyle{ 10p}\) przez \(\displaystyle{ 2}\) uzyskamy liczbę nieparzystą(iloczyn dwóch liczb nieparzystych, co po powiększeniu o jeden daje nam liczbę złożoną.To było do wykazania. Myślę że niczego nie pominąłem ale lepiej dać do sprawdzenia
Ostatnio zmieniony 17 gru 2013, o 22:37 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Temat umieszczony w złym dziale.
Awatar użytkownika
kropka+
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4389
Rejestracja: 16 wrz 2010, o 14:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 787 razy

Wykaż że liczba nie jest pierwsza

Post autor: kropka+ »

Dobrze
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

Wykaż że liczba nie jest pierwsza

Post autor: Ponewor »

a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Wykaż że liczba nie jest pierwsza

Post autor: a4karo »

Zauważ, że założenie "pierwszości" liczby \(\displaystyle{ 10p+1}\) jest absolutnie zbędne. Także założenie \(\displaystyle{ p>3}\) można zmienić na \(\displaystyle{ p>2}\).
Z nieparzystości \(\displaystyle{ p}\) wynika parzystość \(\displaystyle{ 5p+1}\), czyli jej złożoność.
ODPOWIEDZ