wykaż (nieskończona liczba rozwiązań)

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
entelechek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 28 cze 2013, o 17:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: mOdErAcJaR
Podziękował: 7 razy

wykaż (nieskończona liczba rozwiązań)

Post autor: entelechek »

Witam.
Treść zadania: wykaż, że istnieje nieskończenie wiele par liczb naturalnych, dla których \(\displaystyle{ \\ n|(m^{2}+1) \wedge m|(n^{2}+1)}\).

Zadanie nie stanowiłoby większego problemu, gdyby nie moje braki w rozumie. A konkretniej: symbol "|" oznacza podzielność, zatem "x|y" oznacza, że x jest podzielne przez y. Ale, by x było podzielne przez y, y musi być mniejsze bądź równe x.
Zdanie z "ale" na początku kompletnie rujnuje cały koncept zadania (udowadnia, że nie ma takich liczb...), w związku z tym kieruje do Was pytanie: czyżby symbol "|" oznaczał wzajemną podzielność, nie tylko lewej liczby w prawej, ale także prawej w lewej? Ewentualnie, co innego jest błędne konceptualnie w zdaniu z 'ale'? Czyżby samo pojęcie podzielności?
Na wypadek jeszcze innego ewentualnie sądzę, iż w celu sprowadzenia mnie na drogę prawidłową wystarczy podać 1 parę liczb spełniających warunki zadania...
Awatar użytkownika
Spektralny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3976
Rejestracja: 17 cze 2011, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Praga, Katowice, Kraków
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 929 razy

wykaż (nieskończona liczba rozwiązań)

Post autor: Spektralny »

Symbol \(\displaystyle{ x|y}\) oznacza, że \(\displaystyle{ x}\) dzieli \(\displaystyle{ y}\), a więc \(\displaystyle{ y=kx}\) dla pewnego \(\displaystyle{ k\in\mathbb{Z}}\). Spróbuj teraz, jakby co pomogę.
entelechek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 28 cze 2013, o 17:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: mOdErAcJaR
Podziękował: 7 razy

wykaż (nieskończona liczba rozwiązań)

Post autor: entelechek »

Spektralny pisze:Symbol \(\displaystyle{ x|y}\) oznacza, że \(\displaystyle{ x}\) dzieli \(\displaystyle{ y}\), a więc \(\displaystyle{ y=kx}\) dla pewnego \(\displaystyle{ k\in\mathbb{Z}}\). Spróbuj teraz, jakby co pomogę.
Zatem rzecz ma się dokładnie odwrotnie. Teraz wszystko się zgadza... (Jakieś złośliwe chochliki matematyczne używają tego symbolu w rozwiązaniach zadań dokładnie na odwrót, złośniki)
Awatar użytkownika
Vax
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2913
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 22:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biała Podlaska / Warszawa
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 612 razy

wykaż (nieskończona liczba rozwiązań)

Post autor: Vax »

Hint:    
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

wykaż (nieskończona liczba rozwiązań)

Post autor: bakala12 »

No Vax! Ja to chciałem napisać Warto dodać, że to zadanie pochodzi z niebieskiego Pawłowskiego.
ODPOWIEDZ