Wznaczenie liczby fi

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
SanczoPanczo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 69
Rejestracja: 5 gru 2010, o 01:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: gdzieś pomiędzy okresami sin(x)
Podziękował: 23 razy

Wznaczenie liczby fi

Post autor: SanczoPanczo »

Cześć mam problem z wyznaczaniem dużych liczb fi, nie mogę znaleźć reguł kiedy można rozbić \(\displaystyle{ \phi}\) na mniejsze, które będą iloczynem tzn. w jakich przypadkach mogę zrobić tak:

\(\displaystyle{ \phi\left( 12\right) = \phi\left( 3\right) \cdot \phi\left( 4\right)}\)

zgodnie z tabelką z wynik zgadza się, ale np.

\(\displaystyle{ \phi\left( 9\right) = \phi\left( 3\right) \cdot \phi\left( 3\right)}\)

już nie, dlaczego ?

Ponadto "podobno" zasada ta działa tylko dla liczb względnie pierwszych a więc nie powinna ta reguła zadziałać dla \(\displaystyle{ \phi\left( 180\right) = \phi\left( 2\right) \cdot \phi\left( 90\right)}\) a działa.


Proszę o napisanie jakie są reguły wyznaczania dużych liczb \(\displaystyle{ \phi}\) z małych, dzięki!
Ostatnio zmieniony 16 cze 2013, o 00:32 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Temat umieszczony w złym dziale.
Awatar użytkownika
Msciwoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 229
Rejestracja: 18 lut 2012, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Londyn
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 36 razy

Wznaczenie liczby fi

Post autor: Msciwoj »

Nie próbuj zgadywać, tylko albo sobie wyprowadź wartość funkcji \(\displaystyle{ \varphi}\) w ogólnym przypadku, albo poczytaj jaka jest w źródłach. Bez dowodu masz nawet na wikipedii, na stronie, do której linkuje wrzucona przez ciebie. Dowód, dlaczego \(\displaystyle{ \varphi (n)}\) wynosi tyle, ma z tego co wiem trzy kroki, zachęcam do spróbowania wymyślenia go na własną rękę.
Marcinek665
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1824
Rejestracja: 11 sty 2007, o 20:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice, Warszawa
Podziękował: 73 razy
Pomógł: 228 razy

Wznaczenie liczby fi

Post autor: Marcinek665 »

SanczoPanczo pisze:Ponadto "podobno" zasada ta działa tylko dla liczb względnie pierwszych a więc nie powinna ta reguła zadziałać dla \(\displaystyle{ \phi\left( 180\right) = \phi\left( 2\right) \cdot \phi\left( 90\right)}\) a działa.
Nie jest tak jak mówisz. Jeśli liczby \(\displaystyle{ a}\) i \(\displaystyle{ b}\) są względnie pierwsze, to \(\displaystyle{ \phi(ab) = \phi(a) \phi(b)}\). Natomiast jeśli nie są względnie pierwsze, to również to może (ale niekoniecznie musi) zachodzić. Implikacja jest tylko w jedną stronę.
ODPOWIEDZ