Rząd modulo

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
waleckin+n
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 5 lis 2012, o 15:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 1 raz

Rząd modulo

Post autor: waleckin+n »

Patrząc na pewne zadania z teorii liczb niektórzy użytkownicy używają tak zwanego rzędu modulo. Mógłby mi ktoś wyjaśnić o co w tym chodzi?
Awatar użytkownika
Althorion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4541
Rejestracja: 5 kwie 2009, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 662 razy

Rząd modulo

Post autor: Althorion »

Pytasz pewnie o ten post:
Ciało reszt modulo rzędu \(\displaystyle{ p}\) (gdzie \(\displaystyle{ p}\) jest jakąś liczbą pierwszą)[…]
W tym kontekście rząd tyczy się ciała (rozbiór logiczny tego zdania wygląda tak: ciało ← reszt modulo; ciało ← rzędu \(\displaystyle{ p}\)). Intuicyjnie, rząd danego ciała skończonego to liczba elementów w jego nośniku.
Ew. jeśli pytasz o rząd jakiegoś elementu w grupie, to rzędem elementu \(\displaystyle{ a}\) jest taka najmniejsza liczba naturalna \(\displaystyle{ k}\), że \(\displaystyle{ \underbrace{a+a+\ldots+a}_k = 0}\) (w notacji addytywnej).
waleckin+n
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 5 lis 2012, o 15:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 1 raz

Rząd modulo

Post autor: waleckin+n »

Nie do końca jestem pewien czy o to, ale chodzi o zadanie 9 i 10 z 320968.htm#p5030808 oni tam tego używają

-- 12 maja 2013, o 17:48 --

Mógłby mi ktoś to wyjaśnić?-- 13 maja 2013, o 20:03 --mógłby mi ktoś o tym powiedzieć?
ODPOWIEDZ