liczby pierwsze

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
magda87
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 97
Rejestracja: 1 sty 2013, o 17:48
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: pomorze
Podziękował: 6 razy

liczby pierwsze

Post autor: magda87 »

Mam takie zadanie:

Udowodnij, że w ciągu \(\displaystyle{ \left( 6k + 1\right)}\) istnieje nieskończenie wiele liczb pierwszych.

Gdyby ktoś mógł mi dać jakąś wskazówkę jak je rozwiązać będę bardzo wdzięczna.
Awatar użytkownika
Vether
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 408
Rejestracja: 22 kwie 2013, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biała Podlaska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 114 razy

liczby pierwsze

Post autor: Vether »

Zastanów się jak udowodnić, że istnieje nieskończenie wiele liczb pierwszych w naturalnych.

Pozdrawiam,
Vether
studentka ap
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 66
Rejestracja: 2 sty 2013, o 20:30
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: słupsk
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1 raz

liczby pierwsze

Post autor: studentka ap »

Mam takie samo zadanie ale nie wiem jak się za nie zabrać może ktoś mnie naprowadzi? Dziękuję:)
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

liczby pierwsze

Post autor: bakala12 »

Udowodnij, że istnieje nieskończenie wiele liczb pierwszych postaci \(\displaystyle{ 6k+1}\)
Awatar użytkownika
Vether
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 408
Rejestracja: 22 kwie 2013, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biała Podlaska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 114 razy

liczby pierwsze

Post autor: Vether »

Dowód, że liczb pierwszych jest nieskończenie wiele:

Założenie: Istnieje skończenie wiele liczb pierwszych.
Niech \(\displaystyle{ A=\left\{ p_1, p_2, \ldots, p_n\right\}}\) będzie dowolnym niepustym zbiorem liczb pierwszych. Niech \(\displaystyle{ m=p_1 \cdot p_2 \cdot \ldots \cdot p_n+1}\).

\(\displaystyle{ p_i \ge 2 \Rightarrow m > 2}\)

\(\displaystyle{ m}\) ma więc rozkład na czynniki pierwsze, w którym występuje co najmniej jedna liczba \(\displaystyle{ q}\), która jest pierwsza i dzieli \(\displaystyle{ m}\). Stąd wniosek, że \(\displaystyle{ q \notin A}\), ponieważ \(\displaystyle{ m}\) dzielone przez którykolwiek element zbioru \(\displaystyle{ A}\) daje resztę \(\displaystyle{ 1}\).

Jeśli zatem \(\displaystyle{ A}\) jest skończonym zbiorem wszystkich liczb pierwszych, to rozumując podobnie uzyskujemy liczbę pierwszą, która nie należy do \(\displaystyle{ A}\), skąd sprzeczność.

Teraz zastanówmy się nad Twoim zadaniem.

Zauważ, że \(\displaystyle{ p_1 \cdot p_2 = 6}\)...
Hassgesang
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 206
Rejestracja: 26 mar 2012, o 20:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 17 razy

liczby pierwsze

Post autor: Hassgesang »

Twierdzenie Dirichleta orzeka, że dla względnie pierwszych \(\displaystyle{ a,b \in \mathbb{N}}\) nieskończenie wiele wyrazów ciągu \(\displaystyle{ ak+b}\) to liczby pierwsze.

.
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

liczby pierwsze

Post autor: Ponewor »

Hassgesang pisze:Twierdzenie Dirichleta orzeka, że dla względnie pierwszych \(\displaystyle{ a,b \in \mathbb{N}}\) nieskończenie wiele wyrazów ciągu \(\displaystyle{ ak+b}\) to liczby pierwsze.

.
To już Twoi przedmówcy wiedzieli. Jednak gdy ktoś dostaje jako zadanie tak szczególny i trywialny przypadek i nie może sobie z nim poradzić, to raczej nie chce strzelać z tak mocno nieelementarnego twierdzenia.
Pociągnijcie to co pisał Vether, ten dowód ma być analogiczny, do tego co przedstawił.
ODPOWIEDZ