Dowód parzystości funkcji Eulera

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
Awatar użytkownika
leszczu450
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4414
Rejestracja: 10 paź 2012, o 23:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 1589 razy
Pomógł: 364 razy

Dowód parzystości funkcji Eulera

Post autor: leszczu450 »

Cześć : )

Mam do udowodnienia, że \(\displaystyle{ \varphi(n)}\) jest zawsze liczbą parzystą dla \(\displaystyle{ n > 2}\).

Jedyne co przychodzi mi do głowy to zrobić to indukcyjnie. Sprawdzam, że dla \(\displaystyle{ n=3}\) tocjent jest parzysty, następnie zakładam, że \(\displaystyle{ \varphi(n)=2k}\) dla pewnych \(\displaystyle{ n, k \in \mathbb{N}}\) i zostaje mi do udowodnienia teza, że \(\displaystyle{ \varphi(n+1)= 2m}\) gdzie \(\displaystyle{ m \in \mathbb{N}}\).

Czy to jest dobry sposób?

Z góry dziękuję za pomoc : )
brzoskwinka1

Dowód parzystości funkcji Eulera

Post autor: brzoskwinka1 »

Jeżeli \(\displaystyle{ n=p_1^{a_1} \cdot ...\cdot p_k^{a_k}}\) to


\(\displaystyle{ \varphi (n) =(p_1^{a_1} -p_1^{a_1 -1 } )\cdot ...\cdot (p_k^{a_k} -p_k^{a_k -1 } )}\)
Awatar użytkownika
leszczu450
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4414
Rejestracja: 10 paź 2012, o 23:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 1589 razy
Pomógł: 364 razy

Dowód parzystości funkcji Eulera

Post autor: leszczu450 »

brzoskwinka1, i co dalej? : ) Bo nadal tego nie czuje : )
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

Dowód parzystości funkcji Eulera

Post autor: Ponewor »

Możesz teraz w każdym nawiasie wyciągnąć czynnik przed nawias. Albo od razu możesz powiedzieć co wiesz o parzystości jakiegokolwiek nawiasu, biorąc pod uwagę parzystość \(\displaystyle{ p_{i}}\).
+ Sformułowanie "parzystość funkcji" nie jest zbyt fortunne, bo oznacza to zupełnie inną własność funkcji niż ta którą masz na myśli.
ODPOWIEDZ