Równanie diofantyczne

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
mik116
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 28 mar 2013, o 19:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Równanie diofantyczne

Post autor: mik116 »

Witam

Siedzę nad takim równaniem: \(\displaystyle{ 7x + 5y = n}\)

Potrzebuję pomocy przy znalezieniu takiego \(\displaystyle{ n}\) żeby każda liczba \(\displaystyle{ k>n}\) spełniała te równanie (\(\displaystyle{ x}\) i \(\displaystyle{ y}\) należą do liczb naturalnych).

Wiem już jak wyznaczyć wzór ogólny na znalezienie \(\displaystyle{ x}\) i \(\displaystyle{ y}\) w zależności od \(\displaystyle{ n}\). Problem jest z tym od jakiej liczby n każda większa od niej liczba mogła się rozłożyć na \(\displaystyle{ 7x + 5y}\).

Sprawdzałem jak zachowuje się równanie i wyszło mi ,że te \(\displaystyle{ n}\) powinno się zaczynać od \(\displaystyle{ n=24}\). Tylko problem jak to wykazać ;/
Ostatnio zmieniony 29 mar 2013, o 23:57 przez Ponewor, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

Równanie diofantyczne

Post autor: Ponewor »

Tak właściwie to \(\displaystyle{ n=23}\) jest najmniejszą taką liczbą, że każda liczba większa od \(\displaystyle{ n}\) posiada pożądany rozkład. Inaczej mówiąc \(\displaystyle{ 23}\) jest największą liczbą która takiego rozkładu nie ma. Odpowiedzią na Twój problem jest .
Awatar użytkownika
Zordon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4977
Rejestracja: 12 lut 2008, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 910 razy

Równanie diofantyczne

Post autor: Zordon »

Można też googlać "liczbę Frobeniusa".
ODPOWIEDZ