Rozwiązania pewnego równania diofantycznego

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
matemix
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 465
Rejestracja: 10 cze 2008, o 19:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1 raz

Rozwiązania pewnego równania diofantycznego

Post autor: matemix »

Czy istnieją takie liczby \(\displaystyle{ c}\), że nie da się znaleźć takich naturalnych \(\displaystyle{ x}\) i \(\displaystyle{ y}\), aby było spełnione równanie:

\(\displaystyle{ 2^{x+y}-3^{y}=c}\)
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

Rozwiązania pewnego równania diofantycznego

Post autor: bartek118 »

Na przykład \(\displaystyle{ c = \pi}\).
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

Rozwiązania pewnego równania diofantycznego

Post autor: Ponewor »

bartek118, w oparciu o samą treść zadania Twoja odpowiedź jest jak najbardziej prawidłowa. Ja jednak będę się posiłkował nazwą tematu, w której pada określenie "równanie diofantyczne". Jednak i tu odpowiedź będzie twierdząca. Dla każdej liczby podzielnej przez \(\displaystyle{ 2}\) lub przez \(\displaystyle{ 3}\), różnej od \(\displaystyle{ 0}\) i \(\displaystyle{ 3}\) to równanie nie ma rozwiązań. Chyba, że coś pominąłem, to odpowiedź trzeba zmienić na "dla każdej odpowiednio dużej liczby podzielnej przez...".
matemix
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 465
Rejestracja: 10 cze 2008, o 19:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1 raz

Rozwiązania pewnego równania diofantycznego

Post autor: matemix »

bartek118 pisze:Na przykład \(\displaystyle{ c = \pi}\).
Zapomniałem dodać, że \(\displaystyle{ c}\) także ma być naturalne.-- 18 lutego 2013, 03:11 --
Ponewor pisze:bartek118Dla każdej liczby podzielnej przez \(\displaystyle{ 2}\) lub przez \(\displaystyle{ 3}\), różnej od \(\displaystyle{ 0}\) i \(\displaystyle{ 3}\) to równanie nie ma rozwiązań.
I tylko dla takich liczb to równanie nie ma rozwiązań? Bo mam problem ze znalezieniem \(\displaystyle{ x}\) i \(\displaystyle{ y}\) np. dla \(\displaystyle{ c=17}\).
ODPOWIEDZ