Wykaż brak podzielności

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
Peszko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 23 cze 2012, o 20:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krze

Wykaż brak podzielności

Post autor: Peszko »

Próbuję zrobić to zadanie od dłuższego czasu i chyba złapałem blokadę, proszę chociaż o wskazówki.
Udowodnij że dla \(\displaystyle{ n\in N}\) \(\displaystyle{ n ^{2} -n+9}\) nie dzieli się przez 49.
Próbowałem z indukcji ale przy ostatnim kroku nie mogłem już nic wykminić.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Wykaż brak podzielności

Post autor: »

Gdyby \(\displaystyle{ 49}\) dzieliło \(\displaystyle{ n^2-n+9}\), to dzieliłoby także liczbę:
\(\displaystyle{ 4( n^2-n+9) = (2n-1)^2+35}\).
Ale jeśli ta liczba miałaby być podzielna przez siedem, to \(\displaystyle{ 2n-1}\) musiałoby być podzielne przez siedem, a w takim razie \(\displaystyle{ (2n-1)^2}\) musiałoby być podzielne przez \(\displaystyle{ 49}\). W takim razie całość podzielna przez \(\displaystyle{ 49}\) być nie może.

Q.
octahedron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3568
Rejestracja: 7 mar 2011, o 22:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 910 razy

Wykaż brak podzielności

Post autor: octahedron »

Albo podobnie:
\(\displaystyle{ n^2-n+9=n^2-n-12+21=(n+3)(n-4)+21}\)

i wtedy albo obie liczby \(\displaystyle{ n-4,n+3}\) dzielą się przez \(\displaystyle{ 7}\), czyli ich iloczyn przez \(\displaystyle{ 49}\), albo żadna się nie dzieli.
Peszko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 23 cze 2012, o 20:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krze

Wykaż brak podzielności

Post autor: Peszko »

Ale wtedy trzeba by dowieść że w razie niepodzielnośći suma reszt z dzielenia tez jest niepodzielna.
octahedron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3568
Rejestracja: 7 mar 2011, o 22:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 910 razy

Wykaż brak podzielności

Post autor: octahedron »

Ale \(\displaystyle{ (n+3)(n-4)}\) się nie dzielą wtedy przez \(\displaystyle{ 7}\), więc \(\displaystyle{ (n+3)(n-4)+21}\) też się nie dzieli, zatem przez \(\displaystyle{ 49}\) się nie może dzielić.
ODPOWIEDZ