zerowanie się sumy 2

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
theoldwest
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 251
Rejestracja: 2 gru 2012, o 20:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Great Plains
Podziękował: 86 razy

zerowanie się sumy 2

Post autor: theoldwest »

\(\displaystyle{ n \in \mathbb{N_+},q \in \mathbb{Z},q \neq 0}\) - założenia

Pokazać, że:

dla dowolnych \(\displaystyle{ q,n}\), jeśli \(\displaystyle{ \sum_{k=4}^{2n+3} {2n+3\choose k}q^{k}=0}\), to \(\displaystyle{ n=1,q=-5}\)
Awatar użytkownika
Zordon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4977
Rejestracja: 12 lut 2008, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 910 razy

zerowanie się sumy 2

Post autor: Zordon »

Tę sumę można wyliczyć po prostu: rozważ \(\displaystyle{ (q+1)^{2n+3}}\) i rozwiń z dwumianu Newtona.
theoldwest
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 251
Rejestracja: 2 gru 2012, o 20:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Great Plains
Podziękował: 86 razy

zerowanie się sumy 2

Post autor: theoldwest »

\(\displaystyle{ \sum_{k=4}^{2n+3} {2n+3\choose k}q^{k}=(q+1)^{2n+3}-\left( {2n+3 \choose 0}+{2n+3 \choose 1}q+{2n+3 \choose 2}q^2+{2n+3\choose 3}q^3 \right)}\)

o to chodzi (mogę jeszcze ew. wyliczyć te symbole)? poza tym nadal niestety nie widzę co mam dalej z tym zrobić.
Awatar użytkownika
Zordon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4977
Rejestracja: 12 lut 2008, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 910 razy

zerowanie się sumy 2

Post autor: Zordon »

To jednak nie takie łatwe jak myślałem. Podejście brutalne byłoby takie, żeby sprawdzić najpierw ręcznie dla małych \(\displaystyle{ n}\), potem dla \(\displaystyle{ q\in \{-2,-1\}}\) a dla reszty pokazać, że nie może się wyzerować, gdyż \(\displaystyle{ (q+1)^{2n+3}}\) zdecydowanie dominuje pozostałe składniki (o ile właśnie \(\displaystyle{ n}\) jest stosunkowo duże).
theoldwest
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 251
Rejestracja: 2 gru 2012, o 20:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Great Plains
Podziękował: 86 razy

zerowanie się sumy 2

Post autor: theoldwest »

Jest cień szansy, że już to zrobiłem tak jak pisałeś, ale to jakaś masakra totalnie (chyba że przekombinowałem). Szkoda, że nie można napisać tego jako dowód, co Ty napisałeś (a może i można korzystając z jakichś armat tylko mam za małą wiedzę, by to stwierdzić). No nic, dzięki.
ODPOWIEDZ