Liczby niewymierne - dowody

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
Renatuska
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 15 lis 2012, o 19:37
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Zielona Góra

Liczby niewymierne - dowody

Post autor: Renatuska »

Witam wszystkich! Mam prośbę, bo jak to mówią, "łatwe rzeczy dowodzi się najtrudniej" więc mam przeprowadzić trzy dowody, dla mnie poniższe stwierdzenia są oczywiste i nie bardzo wiem jak zapisać dowody:

Dla każdego \(\displaystyle{ n \in N _{0}}\) rozpatrzmy podział \(\displaystyle{ {{ \frac{l}{10 ^{n}} : l \in Z}}\) zbioru liczb rzeczywistych na odcinku długości \(\displaystyle{ \frac{1}{10 ^{n} }}\) ; oznaczmy przez \(\displaystyle{ l _{n}}\) jedyną taką liczbę \(\displaystyle{ l \in Z}\), że
\(\displaystyle{ \frac{l}{10 ^{n} } \le u < \frac{l+1}{10 ^{n} }}\)
zatem
\(\displaystyle{ \frac{l _{n} }{10 ^{n} } \le u < \frac{l _{n} +1}{10 ^{n} } , n \in N _{0}}\)

Liczbę \(\displaystyle{ \frac{l _{n} }{10 ^{n} }}\) nazywamy n-tym przybliżeniem ułamka dziesiętnego \(\displaystyle{ u}\) z niedomiarem.
Można dowieść, że :


1) dla każdego \(\displaystyle{ n \in N _{0}}\) istnieje taka liczba \(\displaystyle{ c _{n+1} \in {0,1,...,9}}\), że
\(\displaystyle{ \frac{l _{n+1} }{10 ^{n+1} }= \frac{l _{n}}{10 ^{n}} + \frac{c _{n+1}}{10 ^{n+1}}}\)

2) istnieje takie \(\displaystyle{ n _{0} \in N _{0}}\), że ciąg \(\displaystyle{ (c _{n}) _{n \ge n _{0} }}\) jest okresowy, a więc dla pewnego \(\displaystyle{ k \in N}\) mamy
\(\displaystyle{ c _{n+k}=c _{n}}\) \(\displaystyle{ n \ge n _{0}}\)

3) \(\displaystyle{ \lim_{n \to \infty } \frac{l _{n} }{10 ^{n} }=u}\)

-- 15 lis 2012, o 20:37 --

Zrobiłam to na przykładzie biorąc konkretny ułamek, jednak to jest za mało i mam zapisać precyzyjny dowód.
1) Próbowałam zrobić to przez dowód nie wprost ale utknęłam zaraz na początku przy zapisie, że
Załóżmy, że istnieje taka liczba \(\displaystyle{ n \in N _{0}}\) że dla każdej liczby \(\displaystyle{ c _{n+1} \in {0,1,...9}}\) zachodzi podana równość

...
i nie wiem jak dalej zapisać-- 15 lis 2012, o 21:17 --Może ma ktoś jakieś wskazówki, porady...

Bardzo proszę o pomoc...
ODPOWIEDZ