dlaczego 0,(9) jest równe 1?

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
tukanik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1054
Rejestracja: 8 paź 2012, o 23:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 696 razy

dlaczego 0,(9) jest równe 1?

Post autor: tukanik »

Witam,
Tak jak w temacie. Nie chodzi mi o sposób pokazania tego, ale jakieś proste wyjaśnienie, dlaczego tak jest?
Bo na chłopski rozum \(\displaystyle{ 0,9999999999999999999999999999999999999(9)}\) nie osiąga jedynki, bo w końcu coś tam brakuje do tej jedynki .
Ostatnio zmieniony 13 lis 2012, o 01:39 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj LaTeXa do wszystkich wyrażeń matematycznych.
szw1710

dlaczego 0,(9) jest równe 1?

Post autor: szw1710 »

\(\displaystyle{ x=0.(9)\\ 10x=9.(9)\\ 10x=9+x\\ 9x=9\\ x=1}\)
Awatar użytkownika
wujomaro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2154
Rejestracja: 27 lis 2009, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 299 razy

dlaczego 0,(9) jest równe 1?

Post autor: wujomaro »

Albo inaczej:
\(\displaystyle{ \frac{1}{3}=0,(3) \\ \frac{3}{3} = 3 \cdot 0,(3) = 0,(9) \\ \frac{3}{3} =3 : 3=1 \\ 0,(9)=1}\)
Pozdrawiam!
777Lolek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1053
Rejestracja: 20 wrz 2012, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: podWarszawie
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 208 razy

dlaczego 0,(9) jest równe 1?

Post autor: 777Lolek »

Kiedyś usłyszałem coś takiego, że jeśli między dwie liczby nie można wstawić żadnej liczby wymiernej (takiej którą można przedstawić za pomocą ilorazu dwóch liczb całkowitych) to te liczby są sobie równe.
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

dlaczego 0,(9) jest równe 1?

Post autor: Ponewor »

Myślę, że fakt podany przez Ciebie można uogólnić czyli jeśli między dwie liczby nie można wstawić żadnej liczby rzeczywistej, to te liczby są sobie równe.
tukanik jak mamy Ci powiedzieć dlaczego tak jest? Przeanalizuj pokazane dowody i będziesz wiedział. To jest matematyka tego nie pomalujesz Ta równość zachodzi dlatego, że tak wynika z tych dowodów, a nie na odwrót. I popełniasz błąd przykładając zdrowy chłopski rozum do pojęcia nieskończoności
w końcu coś tam brakuje
a no właśnie nie ma tego końca.
szw1710

dlaczego 0,(9) jest równe 1?

Post autor: szw1710 »

Ponewor, trochę się nie zgodzę. Matematyka to pewien stan umysłu, gotowość na abstrakcyjne myślenie, lecz głęboko zakorzenione w praktyce. Nie analiza dowodu dostarcza argumentu, dlaczego jest tak, a nie inaczej. To właśnie intuicja odpowiada za większość matematycznych odkryć. Kiedyś pisałem jak matematyk pracuje. Dopasowuje, szuka równocześnie dowodu i kontrprzykładu, rozumuje nie do końca formalnie, a gdy mu coś wyjdzie, dopiero wtedy szuka w pełni formalnego i poprawnego dowodu. Dowód jest więc rozumowaniem post factum, a intuicja jest ante factum.

W omawianym przypadku "chłopski rozum" w odniesieniu do nieskończoności jak najbardziej działa. Przecież mamy \(\displaystyle{ 0.9}\), dodajemy kawałek \(\displaystyle{ 0.09}\), potem dalej i do czego to się ma wysumować? Gołym okiem widać, że to jedynka. Matematyka zaczyna się dalej, tzn. np. dlaczego moje rozumowanie jest sluszne, tj. dlaczego można wykonać nieskończone dodawanie

\(\displaystyle{ 0.9+0.09+0.009+\dots}\)

(czyli dlaczego odpowiedni szereg jest zbieżny). Ale nie odbierajmy adeptom matematyki dzieciństwa. Na razie niech przyjmą "na wiarę", że to się da oglądając piękno matematyki na przedstawionych trickach. Zrozumienie dogłębne przyjdzie później.
tukanik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1054
Rejestracja: 8 paź 2012, o 23:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 696 razy

dlaczego 0,(9) jest równe 1?

Post autor: tukanik »

dzięki za odpowiedzi
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

dlaczego 0,(9) jest równe 1?

Post autor: mat_61 »

szw1710 pisze:W omawianym przypadku "chłopski rozum" w odniesieniu do nieskończoności jak najbardziej działa. Przecież mamy \(\displaystyle{ 0.9}\), dodajemy kawałek \(\displaystyle{ 0.09}\), potem dalej i do czego to się ma wysumować? Gołym okiem widać, że to jedynka.
Gdyby to było dla każdego takie oczywiste i widoczne gołym okiem, to nie byłoby tego, 7-stronicowego wątku (nie jedynego na tym forum dla tego problemu) https://www.matematyka.pl/20240.htm zkończonego takim postem:
Jan Kraszewski pisze:Dajcie spokój, jak ktoś wierzy, że \(\displaystyle{ 1\neq 0,(9)}\), to nic go nie przekona...

JK
szw1710

dlaczego 0,(9) jest równe 1?

Post autor: szw1710 »

Gołym okiem widzi to osoba z kulturą matematyczną. Nie mylić z osobistą. Oczywiście adeptowi należy to jakoś wytłumaczyć, przybliżyć. I to zrobiłem w tym wątku - na podstawowym poziomie tłumacząc później dlaczego nie wdawałem się w zbytnie szczegóły.
ODPOWIEDZ