modulododawanie definicja

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
Awatar użytkownika
lightinside
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 796
Rejestracja: 25 lis 2011, o 22:25
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań/Łódź
Podziękował: 111 razy
Pomógł: 29 razy

modulododawanie definicja

Post autor: lightinside »

Mam Problem z definicją Dodawania modulo

Dodawanie modulo definiujemy dla \(\displaystyle{ a,b \in \mathbb Z_n}\) następująco:

\(\displaystyle{ a + _nb=}\) reszta z dzielenia \(\displaystyle{ a+b}\) przez \(\displaystyle{ n}\)

A wcześniej jest jeszcze niech \(\displaystyle{ n>1}\) będzie ustaloną liczbą naturalną i niech\(\displaystyle{ \mathbb Z_n=\left\{ 0,1,.....,n-1\right\}}\)

będzie zbiorem wszytstkich reszt z dzielenia liczb całkowitych przez \(\displaystyle{ n}\) Wtedy zbiór \(\displaystyle{ \mathbb Z_n}\) ma dokładnie \(\displaystyle{ n}\) elementów

Nie bardzo rozumiem tą definicję a najgorzej mam z tym wzorem...
Awatar użytkownika
wiskitki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 503
Rejestracja: 29 kwie 2011, o 21:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 176 razy
Pomógł: 29 razy

modulododawanie definicja

Post autor: wiskitki »

Chodzi o to, że \(\displaystyle{ a+_n b=(a+b)_n}\) oznacza resztę z dzielenia przez \(\displaystyle{ n}\).
Na przykład \(\displaystyle{ 2+_5 4=(6)_5=1}\), bo reszta z dzielenia przez 5 liczby \(\displaystyle{ 6}\) wynosi \(\displaystyle{ 1}\)
Awatar użytkownika
lightinside
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 796
Rejestracja: 25 lis 2011, o 22:25
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań/Łódź
Podziękował: 111 razy
Pomógł: 29 razy

modulododawanie definicja

Post autor: lightinside »

A no i szfa gra;) Ej może Ty byś definicje pisał to by bardziej przejrzyście było??:D
Awatar użytkownika
wiskitki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 503
Rejestracja: 29 kwie 2011, o 21:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 176 razy
Pomógł: 29 razy

modulododawanie definicja

Post autor: wiskitki »

Akurat miałem to wczoraj na ćwiczeniach i gościu nam to wytłumaczył na przykładzie
ODPOWIEDZ