Ile jest zer w zapisie dziesiętnym przedziału liczb

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
hbis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 19 paź 2012, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

Ile jest zer w zapisie dziesiętnym przedziału liczb

Post autor: hbis »

Witam.

Mam do rozwiązania zadanie w formie programu liczącego ile zer występuje w zapisie dziesiętnym liczb \(\displaystyle{ a, a+1, ..., b}\). \(\displaystyle{ (a \ge 1, b \ge 1)}\).

Zastanawiam się, z czego można by skorzystać (chodzi o rozwiązanie optymalniejsze niż liczenie, ile zer ma każda liczba naturalna z tego przedziału). Postanowiłem zacząć od obliczenia zer w zapisie dziesiętnym liczb od 1 do x. (Potem w najgorszym razie wystarczy odjąć wyniki dla większej i mniejszej liczby)

Dla liczb od 1 do 99 sprawa jest prosta - dzielimy całkowicie przez 10 i mamy wynik. Zauważyłem również, że między 100-199, 200-299, ... jest 20 zer. Między 1000-1999, 2000-2999, ... jest 3000 zer, etc. Niestety sprawa się komplikuje w przedziałach 1-99, 1-999 etc. Jak również np. 1-105.

Bardzo proszę o jakieś wskazówki, z jakiej własności liczb można by skorzystać, w jaki sposób można to policzyć?

Z góry dziękuję za rady.
Pozdrawiam.
Longines
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 111
Rejestracja: 11 cze 2009, o 22:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Siedlce
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 4 razy

Ile jest zer w zapisie dziesiętnym przedziału liczb

Post autor: Longines »

hbis - napisał/a
Dla liczb od 1 do 99 sprawa jest prosta
Niestety sprawa się komplikuje w przedziałach 1-99, 1-999 etc.
Coś tu nie tak. Czy chodzi Ci generalnie o wzór do liczenia ile razy występuje cyfra w ciągu naturalnym od 1 do n
np. 1-99
1-999
1-9999
1-99999
itd. ?
Awatar użytkownika
Zordon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4977
Rejestracja: 12 lut 2008, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 910 razy

Ile jest zer w zapisie dziesiętnym przedziału liczb

Post autor: Zordon »

wskazówka:
niech \(\displaystyle{ F(a,b)}\) to liczba zer w przedziale \(\displaystyle{ [a,b]}\):
\(\displaystyle{ F(a,b)=F(0,b)-F(0,a-1)}\)

Można prosić link do zadania?
ODPOWIEDZ