Czy liczby doskonałe da sie przedstawić w taki sposób ... ?

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
bercik001
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 23 kwie 2011, o 10:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kostrzyn
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 2 razy

Czy liczby doskonałe da sie przedstawić w taki sposób ... ?

Post autor: bercik001 »

Chodzi mi oto aby liczby doskonałe takie jak 6, 28, 496 ... itd. przedstawić za pomocą kropek tworzących trójkąt tak, że jeżeli mamy dwie kropki obok siebie to w identycznych odstąepach nad nimi jest kolejna kropka ( tak jak w trójkącie pascala tyle że zamiast liczb są kropki )

wiem że z 6 i 28 da sie ułożyć taki trójkąt.


Sr jeżeli zły dział
Awatar użytkownika
SzyszkowyDziadek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 10 lut 2010, o 02:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: łódzkie
Pomógł: 2 razy

Czy liczby doskonałe da sie przedstawić w taki sposób ... ?

Post autor: SzyszkowyDziadek »

Chodzi zapewne o

\(\displaystyle{ n}\)-ta liczba trójkątna wynosi \(\displaystyle{ \frac{n(n+1)}{2}}\)
Wszystkie liczby doskonałe parzyste można zapisać w postaci \(\displaystyle{ (2^{p}-1) \cdot 2^{p-1}}\), gdy pierwszy czynnik jest liczbą pierwszą. Nietrudno zauważyć, że
\(\displaystyle{ (2^{p}-1) \cdot 2^{p-1} = \frac{(2^{p}-1) \cdot 2^{p}}{2}}\), czyli liczba doskonała takiej postaci jest \(\displaystyle{ (2^{p}-1)}\) - tą liczbą trójkątną.
Czyli Twoje spostrzeżenie jest prawdziwe dla każdej liczby doskonałej parzystej.
bercik001
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 23 kwie 2011, o 10:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kostrzyn
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 2 razy

Czy liczby doskonałe da sie przedstawić w taki sposób ... ?

Post autor: bercik001 »

Ok, dzięki

Wiedziałem że do liczby 6 i 28 trójkąt da sie ułożyć potem jeszcze próbowałem z następnymi i w exelu wyszło wszystko dobrze ale doszedłem tylko do 5 liczby doskonałej bo dalej komputer by musiał pare godzin to obliczać :/
ODPOWIEDZ