Liczba podzielna przez n

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
Awatar użytkownika
pelas_91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 838
Rejestracja: 7 cze 2007, o 19:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 119 razy
Pomógł: 71 razy

Liczba podzielna przez n

Post autor: pelas_91 »

Mam takie zadanie:
(Zasada szufladkowa!) Wykaż, że dla dowolnego naturalnego n istnieje liczba a złożona tylko z jedynek i zer, która jest podzielna przez n.
Pomysł miałem taki: Biorąc sobie n takich liczb na pewno są wśród nich \(\displaystyle{ a_1, a_2}\)dwie o tej samej niezerowej reszcie z dzielenia przez n albo jest jakaś podzielna przez n i koniec zadania.

Chciałbym teraz z tych liczb \(\displaystyle{ a_1, a_2}\) zbudować liczbę podzielną przez n, ale tak aby otrzymana liczba dalej była zbudowana z samych zer i jedynek.

Nie mam pomysłu jak to zrobić. Myślałem aby znaleźć m większe od długości liczby \(\displaystyle{ a_1}\) takie że \(\displaystyle{ 10^m a_1 \equiv n-k (mod n)}\) gdzie k - reszta z dzielenia \(\displaystyle{ a_1, a_2}\) przez n. Wtedy bym miał \(\displaystyle{ 10^m a_1 + a_2 \equiv 0 (mod n)}\) i byłaby to liczba złożona z samych zer i jedynek, ale nie umiem wskazać odpowiedniego m=? (chyba wystarczy rozwiązać \(\displaystyle{ 10^m\equiv -1 (mod n)}\)??)
Awatar użytkownika
Vax
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2913
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 22:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biała Podlaska / Warszawa
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 612 razy

Liczba podzielna przez n

Post autor: Vax »

Rozważ liczby \(\displaystyle{ 1,11,111,...}\), takich liczb jest nieskończenie wiele, więc pewne dwie z nich (niech to będą \(\displaystyle{ k,l , k>l}\)) przystają do siebie modulo n, wówczas liczba \(\displaystyle{ a=k-l}\) spełnia tezę.
ODPOWIEDZ