Małe twierdzenie Fermata i jednorodność- zadania

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
Ankaranka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 25 mar 2012, o 16:56
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łomianki

Małe twierdzenie Fermata i jednorodność- zadania

Post autor: Ankaranka »

Mam do zrobienia zadania dot. Małego Twierdzenia Fermata i nie za bardzo wiem jak się do nich zabrać. Nie chodzi mi o rozwiązanie tych zadań, ale o jakieś podpowiedzi, lub wskazówki (sama przecież muszę się czegoś nauczyć )

1) Jeżeli \(\displaystyle{ p}\) i \(\displaystyle{ q}\) są różnymi liczbami pierwszymi, to liczba \(\displaystyle{ p ^{q-1} + q^{p-1} - 1}\) jest podzielna przez \(\displaystyle{ pq}\)
2)Jeżeli \(\displaystyle{ p}\) jest liczbą pierwszą, \(\displaystyle{ a}\) i \(\displaystyle{ b}\) są liczbami całkowitymi takimi, że \(\displaystyle{ p|a^{p}-b^{p}}\), to \(\displaystyle{ p ^{2} |a^{p}-b^{p}}\)
Ostatnio zmieniony 25 mar 2012, o 19:05 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Całe wyrażenia matematyczne umieszczaj w tagach [latex] [/latex].
Awatar użytkownika
Zordon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4977
Rejestracja: 12 lut 2008, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 910 razy

Małe twierdzenie Fermata i jednorodność- zadania

Post autor: Zordon »

1) pokaż osobno, że tamto wyrażenie dzięli się przez p i przez q
2) z założenia można wywnioskować, że \(\displaystyle{ p|(a-b)}\) bo \(\displaystyle{ a^p\equiv a}\)
Zatem mozna napisac \(\displaystyle{ a=b+kp}\), teraz wylicz \(\displaystyle{ a^p-b^p}\)
ODPOWIEDZ