wykazanie pierwszości liczby

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
tatteredspire
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 716
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 21:59
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 83 razy
Pomógł: 74 razy

wykazanie pierwszości liczby

Post autor: tatteredspire »

Wykazać, że \(\displaystyle{ 11!+1}\) jest liczbą pierwszą.

W jaki sposób można to zrobić bez użycia komputera? Pomijam oczywiście sprawdzanie wszystkich dzielników naturalnych tej liczby, których kwadrat jest nie większy od tej liczby. Może jakieś dobre sito/inny sposób?
rubik1990
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 520
Rejestracja: 28 sty 2009, o 19:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 14 razy
Pomógł: 86 razy

wykazanie pierwszości liczby

Post autor: rubik1990 »

Sprawdź sobie na wikipedii twierdzenie Wilsona. Jest tam też dowód jeżeli byś go nie miał
m-2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 55
Rejestracja: 4 maja 2011, o 13:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 14 razy

wykazanie pierwszości liczby

Post autor: m-2 »

I co to niby da? Chcesz wykazać, że \(\displaystyle{ 11!+1}\) dzieli \(\displaystyle{ (11!)!+1}\) ?
rubik1990
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 520
Rejestracja: 28 sty 2009, o 19:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 14 razy
Pomógł: 86 razy

wykazanie pierwszości liczby

Post autor: rubik1990 »

Przeczytaj uważnie twierdzenie. Ono mówi dokładnie czy ta liczba jest pierwsza czy nie
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

wykazanie pierwszości liczby

Post autor: »

rubik1990 pisze:Przeczytaj uważnie twierdzenie. Ono mówi dokładnie czy ta liczba jest pierwsza czy nie
Mylisz się. Z twierdzenia Wilsona można co najwyżej wywnioskować, że \(\displaystyle{ 11!+1}\) nie jest podzielne przez \(\displaystyle{ 12}\), a to oczywiście grubo za mało.

Q.
Axu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 6 gru 2010, o 00:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

wykazanie pierwszości liczby

Post autor: Axu »

Według mnie wystarczy wykazać, że dzieląc tą liczbę, przez kolejne liczby pierwsze \(\displaystyle{ \left\{ 2,3,5,7,11\right\}}\), wynik nie będzie całkowity. \(\displaystyle{ 11!}\) podzieli się zawsze, a \(\displaystyle{ 1}\) nigdy. Gdyby zamiast \(\displaystyle{ 1}\) było np. \(\displaystyle{ 2}\) to łatwo jest wykazać, że wynik dzielenia naszej liczby przez \(\displaystyle{ 2}\) jest całkowity
tatteredspire
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 716
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 21:59
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 83 razy
Pomógł: 74 razy

wykazanie pierwszości liczby

Post autor: tatteredspire »

Axu pisze:Według mnie wystarczy wykazać, że dzieląc tą liczbę, przez kolejne liczby pierwsze \(\displaystyle{ \left\{ 2,3,5,7,11\right\}}\), wynik nie będzie całkowity. \(\displaystyle{ 11!}\) podzieli się zawsze, a \(\displaystyle{ 1}\) nigdy. Gdyby zamiast \(\displaystyle{ 1}\) było np. \(\displaystyle{ 2}\) to łatwo jest wykazać, że wynik dzielenia naszej liczby przez \(\displaystyle{ 2}\) jest całkowity
Nie bardzo rozumiem - chcesz dzielić \(\displaystyle{ 11!+1}\) przez wszystkie liczby pierwsze mniejsze lub równe tej liczbie czy twierdzisz, że wystarczy sprawdzić podzielność tylko przez liczby ze zbioru \(\displaystyle{ \left\{ 2,3,5,7,11\right\}}\) ? Jeśli to drugie, to co to za "mechanizm"?
Axu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 6 gru 2010, o 00:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

wykazanie pierwszości liczby

Post autor: Axu »

z definicji silni mamy \(\displaystyle{ 11!=1 \cdot 2 \cdot 3 \cdot 4 \cdot 5 \cdot 6 \cdot 7 \cdot 8 \cdot 9 \cdot 10 \cdot 11}\). liczba ta jest ewidentnie złożona, z faktoryzacji mamy \(\displaystyle{ 11!=2^{8} \cdot 3^{4} \cdot 5^{2} \cdot 7 \cdot 11}\). zatem dzieląc \(\displaystyle{ 11!}\) przez kolejne czynniki pierwsze, zawsze otrzymamy liczbę całkowitą. Jednak dzieląc \(\displaystyle{ k=11!+1}\) przez te same kolejne czynniki, zawsze otrzymujemy sumę liczby całkowitej oraz wymiernej,ponieważ, np. dla dzielenia przez 2 mamy
\(\displaystyle{ \frac{k}{2}= 2^{8-1} \cdot 3 ^{4} \cdot 5^{2} \cdot 7 \cdot 11 + \frac{1}{2}}\).Analogicznie dla pozostałych, zawsze nam zostanie \(\displaystyle{ \frac{1}{ p }}\),gdzie \(\displaystyle{ p}\) jest pierwsze.
Dzielenie przez inne liczby pierwsze nie ma sensu, ponieważ otrzymalibyśmy sumę dwóch liczb wymiernych.

Dodatkowy przykład podałem aby zobrazować mniej więcej moją metodę. Dla liczby \(\displaystyle{ n=11!+2}\) mamy:
\(\displaystyle{ \frac{n}{2}= \frac{2(2 ^{7} \cdot 3 ^{4} \cdot 5 ^{2} \cdot 7 \cdot 11+1)}{2}}\). Widać, że wynik dzielenia naszej liczby przez 2 jest całkowity a więc n jest liczbą złożoną.

... ale to jest moje zdanie - ja go nie popieram
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2012, o 20:17 przez , łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Symbol mnożenia to \cdot.
Awatar użytkownika
Vax
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2913
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 22:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biała Podlaska / Warszawa
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 612 razy

wykazanie pierwszości liczby

Post autor: Vax »

\(\displaystyle{ 11 | 5!+1 = 121}\)
tatteredspire
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 716
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 21:59
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 83 razy
Pomógł: 74 razy

wykazanie pierwszości liczby

Post autor: tatteredspire »

Axu pisze:(...)Dzielenie przez inne liczby pierwsze nie ma sensu, ponieważ otrzymalibyśmy sumę dwóch liczb wymiernych. (...)
Vax pisze:\(\displaystyle{ 11 | 5!+1 = 121}\)
Przykład podany przez Vax pokazuje, że nie potrzeba, by oba składniki sumy były podzielne przez liczbę pierwszą aby suma tych składników była przez nią podzielna.

-- 18 kwi 2012, o 21:07 --

A jeszcze co do tego zadania - może warto by z cechami podzielności pokombinować i z potencjalnych \(\displaystyle{ 6317}\) liczb do sprawdzenia byłoby stosunkowo nie tak wiele? Może zna ktoś jakieś dobre sito? Gdyby wyprowadzić trochę cech podzielności, zastosować te nabardziej znane, byłoby to bardziej znośne
Axu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 6 gru 2010, o 00:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

wykazanie pierwszości liczby

Post autor: Axu »

Racja, moje niedopatrzenie

Pośród tych \(\displaystyle{ 6317}\) liczb, jest \(\displaystyle{ 821}\) liczb pierwszych, więc obawiam się, że cechy podzielności na dużo się tutaj nie zdadzą. Za to wystarczy przetestować tylko liczby pierwsze, bo jeżeli liczba dzieli się przez liczby złożone to musi dzielić się przez liczby pierwsze. Dodatkowym faktem jest to, że jeżeli nasza liczba jest pierwsza to spełnia ona wzmocnione przez Erdős'a, twierdzenie Czebyszewa (łatwo wykazać, że da się ją przedstawić w postaci \(\displaystyle{ 4k+1}\) ale implikacja w drugą stronę niekoniecznie jest prawdziwa).
Z Sitami wydaje mi się, że ciężko będzie ze względu na rząd wielkości liczby
tatteredspire
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 716
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 21:59
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 83 razy
Pomógł: 74 razy

wykazanie pierwszości liczby

Post autor: tatteredspire »

Tak, z sitami to nie jest szybki sposób, po prostu nic innego na myśl mi nie przychodzi. Coś mi mówi, że bardzo szybko i zarazem łatwo to nie pójdzie, ale może się mylę.
Axu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 6 gru 2010, o 00:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

wykazanie pierwszości liczby

Post autor: Axu »

a może spróbować udowodnić indukcyjnie tezę
\(\displaystyle{ \forall n \in N, n>1: 11!+1=kn+r;\left\{ k,r\right\} \in N \wedge r \neq 0}\)
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2012, o 00:54 przez Axu, łącznie zmieniany 1 raz.
tatteredspire
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 716
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 21:59
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 83 razy
Pomógł: 74 razy

wykazanie pierwszości liczby

Post autor: tatteredspire »

Axu pisze:a może spróbować udowodnić indukcyjnie tezę
\(\displaystyle{ \forall n \in N, n>1: \frac{11!+1}{n}=kn+r;\left\{ k,r\right\} \in N \wedge r \neq 0}\)
W jaki sposób to ma zachodzić dla dowolnego \(\displaystyle{ n \in N,n>1}\)? Jak np. \(\displaystyle{ \frac{11!+1}{11!+2}=k(11!+2)+r}\) gdzie \(\displaystyle{ \left\{ k,r\right\} \in N \wedge r \neq 0}\) (rozumiem ten zapis tak, że \(\displaystyle{ k,r}\) mają być naturalne). Prawa strona jest liczbą naturalną, a lewa nie jest.

Na dziś kończę, może jutro wejdę wieczorem. Tymczasem dobranoc.
Axu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 6 gru 2010, o 00:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

wykazanie pierwszości liczby

Post autor: Axu »

znowu idiotyzmy piszę (przepraszam, godzina już późna to i mózg się wyłącza )
oczywiście chodziło mi o TW. o dzieleniu z resztą. Z lewej strony znaku równości po prostu \(\displaystyle{ 11!+1}\).
Ale to chyba nie wnosi nic nowego... też na dzisiaj odpuszczam, może jutro mi coś do głowy wpadnie
ODPOWIEDZ