Dowód przez zaprzeczenie

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
likent10
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 49
Rejestracja: 1 maja 2009, o 12:21
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 9 razy

Dowód przez zaprzeczenie

Post autor: likent10 »

1.Udowodnić przez zaprzeczenie,że spośród trzynastu ludzi dwóch lub więcej ma swoje urodziny w tym samym miesiącu.

To chyba potrafię udowodnić.Jeżeli założymy ,że w danym miesiącu tylko 1 osoba z 13 może mieć urodziny to każda inna musiałaby je obchodzić w innym a to jest zaprzeczenie bo mamy 12 miesięcy i 13 osób.

2.Udowodnić przez zaprzeczenie,że jeżeli wybrano 41 kul z szufladki zawierającej kule czerwone,białe,niebieskie,zielone i żółte(zakładamy,że w każdym kolorze jest więcej kul niż wybieramy),to co najmniej 12 kul jest czerwonych lub co najmniej 15 kul jest białych lub co najmniej 4 kule są niebieskie lub co najmniej 10 kul jest zielonych lub co najmniej 4 kule są żółte.Podać dowód tego faktu przez zaprzeczenie

Tutaj jeszcze nic mi nie zaświtało.
Lider Artur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 692
Rejestracja: 19 cze 2011, o 23:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 107 razy

Dowód przez zaprzeczenie

Post autor: Lider Artur »

zad.2
Dowód przez zaprzeczenie:
Założmy, że tak nie jest, a więc co najwyżej 11 kul jest czerwonych i co najwyżej 14 kul jest białych i co najwyżej 3 kule są niebieskie i co najwyżej 9 kul jest zielonych i co najwyżej 3 kule są żółte.
Jeśli tak by było, to łącznie tych kul byłoby \(\displaystyle{ 11+14+3+9+3=40}\).
A wylosowaliśmy 41 kul. Stąd dostajemy sprzeczność.
likent10
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 49
Rejestracja: 1 maja 2009, o 12:21
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 9 razy

Dowód przez zaprzeczenie

Post autor: likent10 »

Mnie najbardziej wprawiło w zakłopotanie to "lub" ale już zrozumiałem
ODPOWIEDZ