Dwa zadania z teorii liczb z NWD.

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
tortoise
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 114
Rejestracja: 10 wrz 2010, o 17:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 16 razy

Dwa zadania z teorii liczb z NWD.

Post autor: tortoise »

Witam
Jeżeli ktoś znalazłby chwilkę wolnego czasu, to prosiłbym o krótką pomoc /wskazówka, rada - nie chcę gotowego rozwiązania. Na razie./ do dwóch zadań. Niestety na wykładzie nie mogłem wszystkiego zapisać i mam wątpliwości.

1. Znaleźć parę liczb \(\displaystyle{ (u, v): u \neq 5 \vee v \neq 7}\), że\(\displaystyle{ NWD(1492, 1066)=1492u + 1066v}\).

Dodam, że doszedłem do rozwiązania \(\displaystyle{ u=5, v=-7}\), które jest jednak niezgodne z założeniem.

2. Dowieść, że\(\displaystyle{ NWD(a _{1},...,a _{k}) = NWD[NWD(a _{1},a _{2}),a _{3},...,a _{k})]}\)

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 14 paź 2011, o 13:24 przez , łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Całe wyrażenia matematyczne umieszczaj w tagach [latex] [/latex]. Poprawa nazwy tematu - to zadanie nie ma związku z tw. Bezout.
Lider Artur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 692
Rejestracja: 19 cze 2011, o 23:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 107 razy

Dwa zadania z teorii liczb z NWD.

Post autor: Lider Artur »

a) algorytm Euklidesa. Poczytaj trochę na ten temat, na pewno znajdziesz sposób wskazania innych liczb.
eMaerthin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 12 paź 2011, o 19:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 10 razy

Dwa zadania z teorii liczb z NWD.

Post autor: eMaerthin »

b) własność NWD: Gdy dane mamy liczby naturalne \(\displaystyle{ a,b}\), wtedy:
\(\displaystyle{ a=NWD(a,b)\cdot c}\),
\(\displaystyle{ b=NWD(a,b)\cdot d}\)
oraz \(\displaystyle{ NWD(c,d)=1}\)

(Otrzymane w powyższy sposób liczby naturalne \(\displaystyle{ c}\) i \(\displaystyle{ d}\) są już względnie pierwsze).
ODPOWIEDZ