Liczby przestępne

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
nobuddy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 119
Rejestracja: 24 gru 2010, o 07:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krosno
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 3 razy

Liczby przestępne

Post autor: nobuddy »

Liczba \(\displaystyle{ d=0,01001000100001...}\) jest oczywiście liczbą niewymierną. Prawdopodobnie też przestępną. Czy da się ją zapisać w sposób nie wymagający nieskończonej ilości rachunków? Próbowałem znaleźć na nią jakiś wzór, sprowadzając ją do sumy szeregu \(\displaystyle{ d= \sum_{n=1}^{ \infty } 10^{ \frac{-n(n+3)}{2}}}\) ale nic z tego nie wynikło...

Tak w ogóle to czy liczby przestępne jakoś dalej się dzielą? Bo intuicja podpowiada że liczby takie jak \(\displaystyle{ \pi}\) oraz takie jak \(\displaystyle{ 2^{ \sqrt{2} }}\), mimo że obie przestępne, powinny należeć do "innych grup"...
Awatar użytkownika
Zordon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4977
Rejestracja: 12 lut 2008, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 910 razy

Liczby przestępne

Post autor: Zordon »

Ta liczba którą podałeś jest nieco podobna to stałej Liouville'a, która już jest "najbardziej przestępna jak się tylko da" ;). Na czym polega to, która liczba (przestępna) jest bardziej przestępna?
Chodzi o to, jak dobrze da się ją aproksymować liczbami wymiernymi, dokładniej pytamy o stałą rzeczywistą \(\displaystyle{ \alpha\geq 1}\), taką żeby istniały dowolnie duże liczby \(\displaystyle{ q\in \mathbb{N}}\) oraz odpowiadające im \(\displaystyle{ p\in \mathbb{Z}}\) spełniające:
\(\displaystyle{ 0 < \left|x-\frac{p}{q}\right| < \frac{1}{q^{\alpha}}}\).
Im większe \(\displaystyle{ \alpha}\) tym lepsza aproksymacja.
Okazuje się, że liczby "mało" niewymierne nie dają się dobrze aproksymować wymiernymi (można myśleć, że nie leżą w "całkiem losowym miejscu" na prostej rzeczywistej). I tak np. dla \(\displaystyle{ \sqrt{2}}\) stała \(\displaystyle{ \alpha}\) nie może być większa od \(\displaystyle{ 2}\).
Ogólnie im większa stała spełnia powyższy warunek, tym bardziej niewymierna jest liczba. Czy zatem dla każdej liczby można wybrać największą stałą \(\displaystyle{ \alpha}\), która jeszcze spełnia warunek, a większe już nie spełniają? Prawie można to zrobić. Trzeba jednak zamiast największej wziąć kres górny tych liczb. Jedyny kłopot jest taki, że są (tzw. liczby Liouville'a), które spełniają ten warunek dla każdego \(\displaystyle{ \alpha}\), są zatem "superniewymierne".
Co ciekawe np. liczba \(\displaystyle{ \pi}\) nie jest liczbą Liouville'a, zatem istnieje dla niej taka optymalna stała \(\displaystyle{ \alpha}\), jednak nie udało jej się jak dotąd dokładnie oszacować.
ODPOWIEDZ