Kilka zadań z dowodzenia twierdzeń

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
Michalf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 13 lis 2010, o 16:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PL

Kilka zadań z dowodzenia twierdzeń

Post autor: Michalf »

Nie było mnie na lekcji, a mam zadanie na jutro... dziwnie to wygląda i nie wiem jak się do tego zabrać...

1.Kwadrat liczby całkowitej podzielnej przez 6 jest liczbą 9.
2. Suma dwóch liczb całkowitych podzielnych przez 3 jest podzielna przez 3
3.Jeśli \(\displaystyle{ n}\) jest liczbą naturalną to liczba \(\displaystyle{ 7^{n+222}+7^{n}}\) jest podzielna przez 50.
4.Jeśli \(\displaystyle{ x}\) jest wymierna to \(\displaystyle{ x+1}\) jest wymierna.
5.Jeśli \(\displaystyle{ x}\) jest niewymierna to \(\displaystyle{ x+1}\) jest niewymierna

DZiękuję
Ostatnio zmieniony 15 wrz 2011, o 19:26 przez Lbubsazob, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Lider Artur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 692
Rejestracja: 19 cze 2011, o 23:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 107 razy

Kilka zadań z dowodzenia twierdzeń

Post autor: Lider Artur »

1) Nieprawda
Awatar użytkownika
Vax
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2913
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 22:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biała Podlaska / Warszawa
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 612 razy

Kilka zadań z dowodzenia twierdzeń

Post autor: Vax »

1) Nie - wystarczy sprawdzić np 6

2) Tak - \(\displaystyle{ 3a+3b = 3(a+b)}\)

3) Tak - \(\displaystyle{ 7^{n+222}+7^n \equiv 7^n(7^{222}+1) \equiv 7^n(49^{111}+1) \equiv 7^n((-1)^{111}+1) \equiv 7^n(-1+1) \equiv 0 \pmod{50}}\)

4) Tak - nie wprost, niech \(\displaystyle{ x+1 \not\in \mathbb{Q}}\) wtedy również \(\displaystyle{ x \not\in \mathbb{Q}}\), sprzeczność z założeniem.

5) Tak - nie wprost niech \(\displaystyle{ x+1 \in \mathbb{Q}}\) wtedy również \(\displaystyle{ x \in \mathbb{Q}}\) sprzeczność.
ODPOWIEDZ