Tw Fermata

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
pcmaniak89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 13 cze 2011, o 17:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz

Tw Fermata

Post autor: pcmaniak89 »

Mam problem z zadankiem:

Za pomocą testu Fermata z prawdopodobieństwem 7/8 udowodnić, że liczba 11 jest liczbą pierwszą.

Nie do końca rozumiem jak mam udowodnić z prawdopodobieństwem 7/8.
Korzystam z równania z wiki:


i jak ma wyglądać dowód, mam sobie wybrać 8 liczb "losowo" i sprawdzić czy jest spełnione to równanie z wiki i jeśli w 7 przypadkach jest ok, to znaczy że jest pierwsza z prawdopodobieństwem 7/8?
A nie jest tak, że jak znajdzie się przypadek, że jakaś liczba nie spełnia równania to nie jest pierwsza?

prosiłbym o jakieś podpowiedzi:)-- 13 cze 2011, o 17:35 --
adek05
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 450
Rejestracja: 3 kwie 2007, o 18:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biała Podlaska
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 68 razy

Tw Fermata

Post autor: adek05 »

Test Fermata działa z prawdopodobieństem \(\displaystyle{ \frac{1}{2}}\). Jeżeli odpalisz go 3 razy z różnymi losowymi liczbami pierwszymi i weźmiesz koniunkcje wyników, to błąd dostaniesz z prawdopodobieństwem \(\displaystyle{ \frac{1}{8}}\).
pcmaniak89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 13 cze 2011, o 17:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz

Tw Fermata

Post autor: pcmaniak89 »

czyli jeśli chce sprawdzić czy dana liczba jest pierwsza, losuję jedną liczbę podstawiam do wzoru z tw
i wtedy mogę stwierdzić, że na 50% jest to liczba NIE pierwsza?

losując dwie liczby mogę stwierdzić w 75%, że jest to liczba pierwsza itd.?

czy raczej to się tyczy dowolnej liczby liczb?
bo nie jestem pewien czy to prawdopodobieństwo jest zawsze takie same w zależności czy w jednym uruchomieniu tw fermata wybiorę jedną czy więcej liczb.
adek05
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 450
Rejestracja: 3 kwie 2007, o 18:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biała Podlaska
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 68 razy

Tw Fermata

Post autor: adek05 »

Testy są niezależne, więc prawdopodobieństwa się mnoży. W jakiejś sensownej książce(Cormen?) powinieneś znaleźć dowód tego faktu, że to tak działa
pcmaniak89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 13 cze 2011, o 17:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz

Tw Fermata

Post autor: pcmaniak89 »

tak jak parze na treść zadania to chyba ten test może mieć różne prawdopodobieństwa, uzależnione od liczby wybieranych liczb i podstawionych do równania z testu fermata.

Ja mam w zadanie test z prawdopodobieństwem 7/8 czyli ja mnożę przez siebie nie 1/2 a 7/8
ale nadal nie wiem jak mam udowodnić że 11 jest liczbą pierwszą bo jeśli po 2 testach fermata będę miał prawdopodobieństwo 63/64 że jest to liczba pierwsza ale nigdy nie osiągnę pełnej pewności przecież..
Awatar użytkownika
Zordon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4977
Rejestracja: 12 lut 2008, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 910 razy

Tw Fermata

Post autor: Zordon »

Test Fermata dla wiekszosci liczb działa rzeczywiście z pr \(\displaystyle{ 0.5}\). No ale są złośliwe przypadki, dla których nie działa w ogóle.
adek05
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 450
Rejestracja: 3 kwie 2007, o 18:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biała Podlaska
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 68 razy

Tw Fermata

Post autor: adek05 »

pcmaniak89, istotnie, ale zauważ, że w ten sposób możesz dojść do dowolnie małego prawdopodobieństwa, że Twój algorytm się pomylił, ale jeżeli tak, to możesz dojść do mniejszego niż to, że w Ziemię za sekundę uderzy meteoryt ewentualne, że w czasie odpalania algorytmu na komputerze jakaś cząstka zmieni Ci bit pamięci, na którym operuje Twój algorytm, trzeba Ci więcej?
EDIT: albo że trafisz szóstke w totka
pcmaniak89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 13 cze 2011, o 17:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz

Tw Fermata

Post autor: pcmaniak89 »

Zordon pisze:Test Fermata dla wiekszosci liczb działa rzeczywiście z pr \(\displaystyle{ 0.5}\). No ale są złośliwe przypadki, dla których nie działa w ogóle.
czytałem o tym, że oczywiście są takie liczby nie neguje,
nie przeczę również, że dla większości liczb prawdopodobieństwo jest 0.5
ale tu chodzi bardziej o to, że to prawdopodobieństwo jest 7/8 i dla takiego prawdopodobieństwa muszę udowodnić to co jest w zadaniu
chodzi bardziej o dowód
adek05 pisze:pcmaniak89, istotnie, ale zauważ, że w ten sposób możesz dojść do dowolnie małego prawdopodobieństwa, że Twój algorytm się pomylił, ale jeżeli tak, to możesz dojść do mniejszego niż to, że w Ziemię za sekundę uderzy meteoryt ewentualne, że w czasie odpalania algorytmu na komputerze jakaś cząstka zmieni Ci bit pamięci, na którym operuje Twój algorytm, trzeba Ci więcej?
EDIT: albo że trafisz szóstke w totka
no dobra, dowód rozpocznę, od wybrania dostatecznie małego \(\displaystyle{ \epsilon}\) które będzie oznaczać błąd.
bardziej chce się upewnić, że nie da się udowodnić w 100% że coś jest lub nie jest liczbą pierwszą stosując tw fermata, dobrze rozumiem?
adek05
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 450
Rejestracja: 3 kwie 2007, o 18:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biała Podlaska
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 68 razy

Tw Fermata

Post autor: adek05 »

Tak, 100% pewności ten test nie daje. Jak chcesz z pr. \(\displaystyle{ \frac{7}{8}}\) to wystarczy wypróbować dla \(\displaystyle{ 3}\) losowych liczb pierwszych. Wtedy prawdopodobieństwo tego, że się pomyli za każdym razem będzie \(\displaystyle{ \frac{1}{8}}\)
pcmaniak89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 13 cze 2011, o 17:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz

Tw Fermata

Post autor: pcmaniak89 »

dzięki za pomoc
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Tw Fermata

Post autor: norwimaj »

pcmaniak89 pisze: bardziej chce się upewnić, że nie da się udowodnić w 100% że coś jest lub nie jest liczbą pierwszą stosując tw fermata, dobrze rozumiem?
Często da się udowodnić za pomocą testu Fermata, że coś nie jest liczbą pierwszą, natomiast nie da się za pomocą tego testu udowodnić, że coś jest liczbą pierwszą.


Z tymi prawdopodobieństwami, to nie wyrażacie się zbyt precyzyjnie. Liczba \(\displaystyle{ 11}\) albo jest pierwsza, albo nie jest. Nie ma tu żadnej losowości. Pewnie chcecie powiedzieć coś bardziej skomplikowanego, np. jeśli losujemy liczbę \(\displaystyle{ n}\) (z jakimś rozkładem prawdopodobieństwa), to prawdopodobieństwo że liczba jest pierwsza pod warunkiem, że test Fermata da wynik pozytywny, jest równe \(\displaystyle{ \frac{1}{2}}\).

Natomiast jeśli mamy już ustaloną liczbę \(\displaystyle{ n}\), to sytuacja jest trochę inna. W szczególności dla \(\displaystyle{ n=11}\) prawdopodobieństwo że test Fermata się pomyli, jest zerowe.
adek05
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 450
Rejestracja: 3 kwie 2007, o 18:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biała Podlaska
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 68 razy

Tw Fermata

Post autor: adek05 »

No tak, ale jak już wziąć liczbę \(\displaystyle{ 2}\)-pseudopierwszą to prawdopodobieństwo jest niezerowe i te szczególne liczby Carmichaela, że wynosi \(\displaystyle{ 1}\).
pcmaniak89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 13 cze 2011, o 17:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz

Tw Fermata

Post autor: pcmaniak89 »

norwimaj pisze: Natomiast jeśli mamy już ustaloną liczbę \(\displaystyle{ n}\), to sytuacja jest trochę inna. W szczególności dla \(\displaystyle{ n=11}\) prawdopodobieństwo że test Fermata się pomyli, jest zerowe.
Ty wiesz, że 11 jest liczbę pierwszą i ja wiem, ale stosując test fermata zakładamy, że tego nie wiemy.
Tak jak ktoś tu napisał to jest test z pewnym prawdopodobieństwem i pewności chyba nie będzie nigdy.

Jeżeli da się udowodnić z P=1 że 11 jest liczbą pierwszą za pomocą tego tw to chętnie zobaczę taki dowód, wtedy padnę na kolana i będę przepraszał:P

PS. Z tym padaniem to oczywiście żart
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Tw Fermata

Post autor: norwimaj »

pcmaniak89 pisze: Ty wiesz, że 11 jest liczbę pierwszą i ja wiem, ale stosując test fermata zakładamy, że tego nie wiemy.
Nie rozumiem. Mamy liczbę \(\displaystyle{ 11}\). I co dalej? Jaką masz tu przestrzeń probabilistyczną?

Czy końcowy wniosek jest taki, że liczba \(\displaystyle{ 11}\) z prawdopodobieństwem \(\displaystyle{ \frac{7}{8}}\) jest pierwsza, z prawdopodobieństwem \(\displaystyle{ \frac{1}{20}}\) jest złożona, z prawdopodobieństwem \(\displaystyle{ \frac{1}{30}}\) jest równa \(\displaystyle{ 1}\) itd.? W moim odczuciu nie brzmi to sensownie, ale przyznaję że RP nie jest moim ulubionym działem matematyki.
pcmaniak89 pisze: Tak jak ktoś tu napisał to jest test z pewnym prawdopodobieństwem i pewności chyba nie będzie nigdy.
Pewność masz wtedy, gdy test daje wynik negatywny.
adek05
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 450
Rejestracja: 3 kwie 2007, o 18:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biała Podlaska
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 68 razy

Tw Fermata

Post autor: adek05 »

norwimaj pisze:
pcmaniak89 pisze: Czy końcowy wniosek jest taki, że liczba \(\displaystyle{ 11}\) z prawdopodobieństwem \(\displaystyle{ \frac{7}{8}}\) jest pierwsza, z prawdopodobieństwem \(\displaystyle{ \frac{1}{20}}\) jest złożona, z prawdopodobieństwem \(\displaystyle{ \frac{1}{30}}\) jest równa \(\displaystyle{ 1}\) itd.? W moim odczuciu nie brzmi to sensownie, ale przyznaję że RP nie jest moim ulubionym działem matematyki..
Stosownie to nie brzmi, bo jest pierwszą albo nie. Bo tak na prawdę, to to prawdopodobieństwo jest charakterystyką wiarygodności wyniku testu w ogólnym przypadku, a nie samej liczby.
ODPOWIEDZ