Liczba k-razy większa od danej liczby

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
tatteredspire
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 716
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 21:59
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 83 razy
Pomógł: 74 razy

Liczba k-razy większa od danej liczby

Post autor: tatteredspire »

Niech \(\displaystyle{ k\in \mathbb{N} \wedge x,y\in \mathbb{R}}\).

Czy sformułowanie "liczba x jest k-razy większa od y" ma sens (trywialnie mówiąc) \(\displaystyle{ \forall x,y\in \mathbb{R}}\)?

Jeżeli nie, to proszę o wyjaśnienie.
Jeżeli tak, to co ono oznacza i czy jest jednoznaczne?

Z góry dziękuję.
Ciamolek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 440
Rejestracja: 4 mar 2008, o 17:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 42 razy

Liczba k-razy większa od danej liczby

Post autor: Ciamolek »

Dla dowolnej pary \(\displaystyle{ (x,y)}\), \(\displaystyle{ \exists k}\) takie, że \(\displaystyle{ x=ky}\)
Czyli zasadniczo: masz dwie liczby i ich stosunek jest Twoją liczbą \(\displaystyle{ k}\). (ale wówczas k niekoniecznie jest liczbą naturalną).

"liczba x jest k-razy większa od y" - to stwierdzenie nie bardzo ma sens dla \(\displaystyle{ \forall x,y \in \mathbb{R}}\). To by oznaczało, że Ty wybierasz sobie liczbę \(\displaystyle{ k}\). Dla przykładu 5. A ja Ci daję pary liczb \(\displaystyle{ (x,y)}\). Jeśli dostaniesz ode mnie \(\displaystyle{ (3,7)}\), to Twoje k nie spełnia warunków zadania. (Mało tego! Nie istnieje \(\displaystyle{ k}\) będące liczbą naturalną, które działałoby dla tej pary).

Pozdrawiam,
Ciamolek
tatteredspire
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 716
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 21:59
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 83 razy
Pomógł: 74 razy

Liczba k-razy większa od danej liczby

Post autor: tatteredspire »

Źle się wyraziłem za co przepraszam.

Niech \(\displaystyle{ x\in \mathbb{R} \wedge y\in \mathbb{R} \wedge k\in\mathbb{N}}\)

Co oznacza informacja, że "liczba x jest k-razy większa od liczby y"? Np. w odniesieniu do liczb dodatnich oznacza to, że x = ky. A jak jest w innych przypadkach gdy np. obie liczby są ujemne? Czy są takie przypadki?
Ciamolek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 440
Rejestracja: 4 mar 2008, o 17:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 42 razy

Liczba k-razy większa od danej liczby

Post autor: Ciamolek »

W odniesieniu do liczb ujemnych - dokładnie tak samo. Jeśli jedna jest ujemna, druga dodatnia - wówczas nie ma takiej liczby naturalnej \(\displaystyle{ k}\). (oczywiście tak czy siak potrzebna jest podzielność)

Ciamolek
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34295
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Liczba k-razy większa od danej liczby

Post autor: Jan Kraszewski »

Dla liczb ujemnych istotnie mamy niezręczność (liczba dwa razy większa byłaby mniejsza w sensie zwykłego porządku na prostej). Ja bym wtedy raczej mówił o wielokrotności (liczba \(\displaystyle{ x}\) jest \(\displaystyle{ k}\)-krotnością liczby \(\displaystyle{ y}\)).

JK
tatteredspire
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 716
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 21:59
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 83 razy
Pomógł: 74 razy

Liczba k-razy większa od danej liczby

Post autor: tatteredspire »

Jan Kraszewski pisze:Dla liczb ujemnych istotnie mamy niezręczność (liczba dwa razy większa byłaby mniejsza w sensie zwykłego porządku na prostej). Ja bym wtedy raczej mówił o wielokrotności (liczba \(\displaystyle{ x}\) jest \(\displaystyle{ k}\)-krotnością liczby \(\displaystyle{ y}\)).

JK
Stąd właśnie było moje pytanie i wątpliwość. Wielokrotność - jasna sprawa. Dziękuję za wyjaśnienie.
ODPOWIEDZ