znaleźć wszystkie trójki liczb pierwszych takich że...

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
kade
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 19 gru 2010, o 22:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PL

znaleźć wszystkie trójki liczb pierwszych takich że...

Post autor: kade »

Znaleźć wszystkie trójki liczb pierwszych \(\displaystyle{ (p,q,r)}\) takie, że

\(\displaystyle{ p|q^r + 1 ,q|r^p + 1, r|p^q + 1}\)
witkal77
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 51
Rejestracja: 6 lis 2010, o 20:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: gostynin
Pomógł: 1 raz

znaleźć wszystkie trójki liczb pierwszych takich że...

Post autor: witkal77 »

(2,5,3);(3,2,5);(5,3,2)
Awatar użytkownika
SaxoN
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 154
Rejestracja: 20 cze 2008, o 14:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice/ Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 9 razy

znaleźć wszystkie trójki liczb pierwszych takich że...

Post autor: SaxoN »

Doskonale, ale dobrze by było napisać jakieś uzasadnienie otrzymanego wyniku Niech \(\displaystyle{ r(x,y)}\) będzie rzędem liczby \(\displaystyle{ x}\) modulo \(\displaystyle{ y}\) oraz niech kolejno \(\displaystyle{ a=r(q, p)}\), \(\displaystyle{ b=r(r,q)}\), \(\displaystyle{ c=r(p,r)}\). Zauważmy, że \(\displaystyle{ q^r\not\equiv 1 \pmod{p}}\) oraz \(\displaystyle{ q^{2r}\equiv 1\pmod{p}}\), zatem \(\displaystyle{ r\nmid a}\) oraz \(\displaystyle{ 2r\mid a}\), czyli (ponieważ \(\displaystyle{ r\in\mathbb{P}}\)) \(\displaystyle{ a\in\{2, 2r\}}\). Analogicznie \(\displaystyle{ b\in\{2, 2p\}}\) oraz \(\displaystyle{ c\in\{2, 2q\}}\). Jeżeli którakolwiek z liczb \(\displaystyle{ a, b, c}\) jest równa \(\displaystyle{ 2}\), to będziemy mieli bez straty ogólności \(\displaystyle{ q^2\equiv 1 \pmod{p}}\), czyli \(\displaystyle{ p|(q-1)(q+1)}\) i mamy dwie liczby pierwsze różnej parzystości, czyli jedną z nich musi być \(\displaystyle{ 2}\)- w tym przypadku zadanie staje się w miarę trywialne. Jeżeli zaś żadna z liczb \(\displaystyle{ a, b, c}\) nie jest równa \(\displaystyle{ 2}\), to niech bez straty ogólności \(\displaystyle{ p}\) będzie największą z liczb \(\displaystyle{ p,q,r}\). Musi być \(\displaystyle{ b|q-1}\) (z Małego Twierdzenie Fermata), czyli \(\displaystyle{ 2p|q-1}\), a dzielnik liczby nie może przekraczać tej liczby, czyli sprzeczność
witkal77
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 51
Rejestracja: 6 lis 2010, o 20:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: gostynin
Pomógł: 1 raz

znaleźć wszystkie trójki liczb pierwszych takich że...

Post autor: witkal77 »

Doskonale,tylko że w dowodzeniu dobrze byłoby uwzględnić odsetek ludzi potrafiących zrozumieć ten dowód a z tym matematyka ,ktora jest dla ludzi ma spory problem.
Weźmy prosty przyklad:
Każda liczba naturalna większa od 1 jest średnią arytmetyczną dwoch liczb pierwszych(mogą być te same).Potrafisz to udowodnić?Jeśli tak to Goldbacha masz u swoich stop.Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Nakahed90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9096
Rejestracja: 11 paź 2008, o 22:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 1871 razy

znaleźć wszystkie trójki liczb pierwszych takich że...

Post autor: Nakahed90 »

witkal77 pisze:Doskonale,tylko że w dowodzeniu dobrze byłoby uwzględnić odsetek ludzi potrafiących zrozumieć ten dowód a z tym matematyka ,ktora jest dla ludzi ma spory problem.
Weźmy prosty przyklad:
Każda liczba naturalna większa od 1 jest średnią arytmetyczną dwoch liczb pierwszych(mogą być te same).Potrafisz to udowodnić?Jeśli tak to Goldbacha masz u swoich stop.Pozdrawiam.
Możesz napisać o co Ci biega? Wiesz, z reguły samo podanie odpowiedzi do zadania nie jest wystarczające. Jak ktoś się bierze za tego typu zadania, to ma już jakieś pojęcie o teorii liczbm, więc dla niego ten dowód będzie w pełni zrozumiały.
witkal77
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 51
Rejestracja: 6 lis 2010, o 20:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: gostynin
Pomógł: 1 raz

znaleźć wszystkie trójki liczb pierwszych takich że...

Post autor: witkal77 »

Przecież się nie czepiam i nie o mnie tu chodzi.
Jestem nauczycielem matematyki i bardziej mi zależy by to co przekazuję było zrozumiane
przez sluchających niż to ,że co mówię jest prawdziwe bo ja to wiem.I tylko oto mi chodzi.
Awatar użytkownika
SaxoN
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 154
Rejestracja: 20 cze 2008, o 14:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice/ Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 9 razy

znaleźć wszystkie trójki liczb pierwszych takich że...

Post autor: SaxoN »

Widzę, że rozpoczęła się niemalże wojna po moim poście. Podałem rozumowanie, które prowadzi do wyniku, ponieważ raczej o to chodziło autorowi tematu. Każdy też doskonale wie, że moje rozumowanie jest dużo prostsze niż nieznany na razie dowód hipotezy Goldbacha Każdy kto nie rozumie przytoczonych przeze mnie pojęć może znaleźć je na internecie albo po prostu napisać w temacie swoje wątpliwości - z chęcią wyjaśniłbym, o co chodzi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

znaleźć wszystkie trójki liczb pierwszych takich że...

Post autor: »

witkal77 - jeśli uważasz, że przedstawiony dowód jest za skomplikowany, to pokaż swój, prostszy.

Q.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5745
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 130 razy
Pomógł: 526 razy

znaleźć wszystkie trójki liczb pierwszych takich że...

Post autor: arek1357 »

Uważam, że skoro jesteśmy wszyscy na tym forum a do tego w takim dziale,
to argumentacja Qń-a i Saxona jest bardziej na miejscu, lecz np. Pokazanie, że taka a nie inna trójka liczb
spełnia to równanie co nam proponuje Witkal77 jet też słuszna ale powinna być stosowana, np w liceach
dla dorosłych czy podobnego typu szkół, gdzie jednak poziom matematyki nie musi przewyższać średniej krajowej a więc etapu dodawania ułamków...
I myślę że to powinno wszystkich pogodzić, bo jednak każdy ma coś racji...
ODPOWIEDZ