liczby względnie pierwsze

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
gelo21
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 95
Rejestracja: 24 kwie 2009, o 10:40
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 2 razy

liczby względnie pierwsze

Post autor: gelo21 »

Pokazać, że w ciągu \(\displaystyle{ {2 ^{n}-3}}\) istnieje nieskończenie wiele liczb, z których każde dwie są względnie pierwsze.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5747
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 130 razy
Pomógł: 526 razy

liczby względnie pierwsze

Post autor: arek1357 »

Mi się wydaje, że w tym ciągu jest nieskończenie wiele l. pierwszych ponieważ:

\(\displaystyle{ 2^{n}-3=4*(2^{n-2}-1)+1}\)

a w ciągach 4k+1 jest nieskończenie wiele l. pierwszych
Awatar użytkownika
SaxoN
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 154
Rejestracja: 20 cze 2008, o 14:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice/ Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 9 razy

liczby względnie pierwsze

Post autor: SaxoN »

arku1357, to co napisałeś jeszcze nie jest rozwiązaniem. Przytoczony fakt jest oczywiście prawdziwy, ale skąd wiesz, że ciąg \(\displaystyle{ 4(2^{n-2}-1)+1}\) nie "omija" tych liczb pierwszych? Jeszcze dzisiaj spróbuję się zabrać za te zadanie :)

EDIT:
Dobra, zadanie zrobione. Przez \(\displaystyle{ \mathbb{Z}^*_n}\) oznaczmy zbiór wszystkich liczb naturalnych mniejszych od \(\displaystyle{ n}\) oraz względnie pierwszych z \(\displaystyle{ n}\). Jeżeli \(\displaystyle{ n\equiv 1\pmod{2}}\), to oczywiście \(\displaystyle{ 2\in\mathbb{Z}^*_n}\). Teraz pokażemy, że dla dowolnego takiego \(\displaystyle{ n}\) nieparzystego istnieje \(\displaystyle{ n'}\), że \(\displaystyle{ (2^{n'}-3, n)=1}\). To zakończy dowód, ponieważ nieskończony ciąg liczb względnie pierwszych będziemy konstruować indukcyjnie- mając dany zbiór parami względnie pierwszych wyrazów tego ciągu, znajdziemy wyraz ciągu względnie pierwszy z ich iloczynem, a zatem i z każdym z poprzednich wyrazów. Z twierdzenia Lagrange'a/Eulera (jak kto woli) mamy, że \(\displaystyle{ n|2^{\phi(n)}-1}\), czyli \(\displaystyle{ 2^{\phi(n)}-1=nk}\) dla pewnego \(\displaystyle{ k\in\mathbb{N}}\). Weźmy zatem \(\displaystyle{ n'=\phi(n)}\). Wiemy, że \(\displaystyle{ (2^{n'}-1, 2^{n'}-3)=1\Leftrightarrow (nk, 2^{n'}-3)=1\Rightarrow (n,2^{n'}-3)=1}\) (kolejno- dwie kolejne liczby nieparzyste są względnie pierwsze oraz jeżeli liczba jest względnie pierwsza z iloczynem liczb, to jest również względnie pierwsza z każdą z nich), a to już kończy dowód.

EDIT2: Jak już ogarnąłem, że zamiast Lagrange'a mogę użyć równoważnego w tym przypadku Eulera, to odechciało mi się tłumaczyć ideę \(\displaystyle{ \mathbb{Z}_n^*}\) :P
Ostatnio zmieniony 24 gru 2010, o 14:22 przez SaxoN, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5747
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 130 razy
Pomógł: 526 razy

liczby względnie pierwsze

Post autor: arek1357 »

No tak masz rację , a dowodzik zupełnie fajny
ODPOWIEDZ