liczba złożona

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
gelo21
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 95
Rejestracja: 24 kwie 2009, o 10:40
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 2 razy

liczba złożona

Post autor: gelo21 »

Pokazać, że jeśli \(\displaystyle{ n>4}\) złożona,to \(\displaystyle{ n|(n-1)!.}\).
Awatar użytkownika
Vax
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2913
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 22:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biała Podlaska / Warszawa
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 612 razy

liczba złożona

Post autor: Vax »

Wystarczy zauważyć, że skoro n jest złożone, to da się je przedstawić jako iloczyn 2 liczb naturalnych, mniejszych od n, więc muszą być one jednym z czynników \(\displaystyle{ (n-1)!}\)

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Zordon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4977
Rejestracja: 12 lut 2008, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 910 razy

liczba złożona

Post autor: Zordon »

Vax pisze:Wystarczy zauważyć, że skoro n jest złożone, to da się je przedstawić jako iloczyn 2 liczb naturalnych, mniejszych od n, więc muszą być one jednym z czynników \(\displaystyle{ (n-1)!}\)

Pozdrawiam.
No tak, ale nie zauważyłeś drobnej trudności: co jesli \(\displaystyle{ n}\) jest kwadratem liczby pierwszej. Wtedy trzeba podać inny argument
Awatar użytkownika
SaxoN
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 154
Rejestracja: 20 cze 2008, o 14:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice/ Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 9 razy

liczba złożona

Post autor: SaxoN »

Już chciałem krzyczeć, że jest luka, ale uprzedził mnie Zordon Jeżeli \(\displaystyle{ n=p^2}\) oraz \(\displaystyle{ p\in\mathbb{P}}\), to \(\displaystyle{ p<2p<p^2}\), czyli \(\displaystyle{ p}\) oraz \(\displaystyle{ 2p}\) występują w \(\displaystyle{ (n-1)!}\), czyli praktycznie koniec.
222aniolek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 1 gru 2010, o 12:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska

liczba złożona

Post autor: 222aniolek »

SaxoN pisze:Już chciałem krzyczeć, że jest luka, ale uprzedził mnie Zordon Jeżeli \(\displaystyle{ n=p^2}\) oraz \(\displaystyle{ p\in\mathbb{P}}\), to \(\displaystyle{ p<2p<p^2}\), czyli \(\displaystyle{ p}\) oraz \(\displaystyle{ 2p}\) występują w \(\displaystyle{ (n-1)!}\), czyli praktycznie koniec.
To co napisałeś jest oczywiście prawda, ale czy mogę poprosić o wyjaśnienie. Chodzi mi dokładnie o to skąd wzięła się zależność \(\displaystyle{ p<2p<p^2}\) ??
Dzięki
ODPOWIEDZ