Liczba naturalna

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
gelo21
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 95
Rejestracja: 24 kwie 2009, o 10:40
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 2 razy

Liczba naturalna

Post autor: gelo21 »

Pokazać, że dla liczb naturalnych x,y,z liczba \(\displaystyle{ \sqrt{x}+ \sqrt{y}+ \sqrt{z}}\) jest naturalna wtedy i tylko wtedy, gdy liczby x,y,z są kwadratami liczb naturalnych.
Awatar użytkownika
Sylwek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2716
Rejestracja: 21 maja 2007, o 14:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 160 razy
Pomógł: 657 razy

Liczba naturalna

Post autor: Sylwek »

Nawet więcej: \(\displaystyle{ a,b,c}\) liczby wymierne dodatnie, \(\displaystyle{ d}\) wymierna nieujemna, \(\displaystyle{ x,y,z}\) całkowite nieujemne, wówczas:
\(\displaystyle{ a\sqrt{x}+b\sqrt{y}+c\sqrt{z}=d}\) wtw \(\displaystyle{ x,y,z}\) kwadraty.

Odpowiednik tego twierdzenia dla dwóch zmiennych sam spróbuj udowodnić, z resztą dowodzi się go podobnie jak poniżej (nazwę go (*)).

Skorzystamy z niego w dowodzie dla 3 zmiennych:
Gdy \(\displaystyle{ d=0}\), to \(\displaystyle{ x=y=z=0}\), czyli jest OK. W przeciwnym przypadku:
\(\displaystyle{ a\sqrt{x}+b\sqrt{y}=d-c\sqrt{z} \\ a^2x+b^2y+2ab\sqrt{xy}=d^2-2dc\sqrt{z}+c^2z \\ (2ab) \cdot \sqrt{xy}+(2dc) \cdot \sqrt{z}=\underbrace{d^2+c^2z-a^2x-b^2y}_{oznaczmy \ u}}\)

Liczba \(\displaystyle{ u}\) jest wymierna i nieujemna (bo po lewej stronie jest suma liczb nieujemnych), a także \(\displaystyle{ 2ab \neq 0 \neq 2cd}\).

Z (*) otrzymujemy, że \(\displaystyle{ x \cdot y}\) jest kwadratem oraz \(\displaystyle{ z}\) jest kwadratem. Analogicznie otrzymujemy, że \(\displaystyle{ y}\) jest kwadratem i \(\displaystyle{ x}\) jest kwadratem.
ODPOWIEDZ