Podzielnosc liczb w sysytemie dwojkowym

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
Krev
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 2 cze 2009, o 20:00
Płeć: Mężczyzna

Podzielnosc liczb w sysytemie dwojkowym

Post autor: Krev »

Interesuje mnie, toria prawdziwa dla kazdej, dwolnej liczby w systemie dziesietnym.

Mam 2 liczby , jedna binarnie druga dziesiatkowo. Chce wiedziec czy liczba w systemie binarnym jest podzielna przez ta dziesietna nie wchodzi w gre zamiana systemow. Znalazlem cos takiego :

Kod: Zaznacz cały

http://www.mathkb.com/Uwe/Forum.aspx/ma
... ry-numbers
ale po 2 poscie prawie nic nie rozumiem, sam sposob wydaje sie byc tam ladnie rozpisany ale gubie sie po fragmencie "For 5, note that 2^j == 1, 2, -1, -2 mod 5 for j == 0, 1, 2, 3 mod 4
respectively. "

Prosze o pomoc...
adamglos92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 121
Rejestracja: 19 paź 2010, o 11:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Żory
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 12 razy

Podzielnosc liczb w sysytemie dwojkowym

Post autor: adamglos92 »

Liczba to jest liczba! nie ma czegoś takiego ze liczba jest czymś innym w takim a takim systemie.
Analogicznie "dog" i "pies" to jest to samo tylko inaczej zapisane
Oczywiście możemy dochodzić do problemów, np 11 - czy to jest 3 czy jedenaście? to zależy od systemu nad jakim pracujemy.
teoretyczne możemy zapisać coś takiego:
\(\displaystyle{ 100101001_{2} mod 9_{10}}\)
tylko w powyższym przykładzie uwzględniamy na jakich systemach pracujemy (tutaj indeksy)
Nie wiem jak to wygląda w informatyce - czy języki mają zdolność do rozróżniania systemów "na bieżąco" - chyba nie. w takim przypadku musisz się ustawić na jeden system liczbowy aby program nie pokazywał błędnych wyników
Takie jest moje zdanie:)
ODPOWIEDZ