Wykaż że jeżeli liczba naturalna p ..

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
patrykos91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 15 gru 2009, o 18:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łowicz

Wykaż że jeżeli liczba naturalna p ..

Post autor: patrykos91 »

Mam duży problem z zadaniem:

"Wykazac, ze jezeli liczba naturalna p nie jest kwadratem liczby naturalnej, to \(\displaystyle{ \sqrt{p}}\) jest
liczba niewymierna."


Siedze nad dowodzeniem juz pol dnia , w pon. kolokwium , a przez to zadanie za chiny nie moge przebrnąć..

Najgorsze jest to że nawet nie wiem jak je podejść jak zacząć ..

Prosiłbym o wyjaśnienie/wskazówki/cokolwiek , nie koniecznie cale rozwiazanie ..

byle jak najbardziej łopatologicznie , bo już nie ogarniam .

Dziekuje z góry
szw1710

Wykaż że jeżeli liczba naturalna p ..

Post autor: szw1710 »

Spróbuj zanalizować dowód niewymierności \(\displaystyle{ \sqrt{2}}\). To pójdzie identycznie.
Awatar użytkownika
ymar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 413
Rejestracja: 13 sie 2005, o 14:52
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 24 razy

Wykaż że jeżeli liczba naturalna p ..

Post autor: ymar »

Dowód należy przeprowadzić nie wprost. Załóż, że je wymierna, czyli da się przedstawić jako ułamek nieprzywiedlny. Podnieś obie strony równości do kwadratu i popatrz, co się przez co musi dzielić. Na koniec ma się okazać, że ułamek był jednak przywiedlny, co da sprzeczność.
patrykos91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 15 gru 2009, o 18:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łowicz

Wykaż że jeżeli liczba naturalna p ..

Post autor: patrykos91 »

A w jaki sposób uwzględnić to: "jezeli liczba naturalna p nie jest kwadratem liczby naturalnej," ??

\(\displaystyle{ p \in N \wedge p \neq n ^{2} \wedge n \in N}\)

Zakładam że:

\(\displaystyle{ \sqrt{p} = \frac{m}{n}}\) gdzie \(\displaystyle{ m \in N \wedge n \in N \wedge NWD(m,n)=1 .}\)

??
pipol

Wykaż że jeżeli liczba naturalna p ..

Post autor: pipol »

Rozważ wielomian \(\displaystyle{ W(x)=x^2 -p}\) jednym z jego pierwiastków jest liczba \(\displaystyle{ \sqrt{p}.}\) Jeśli jakakolwiek liczba wymierna \(\displaystyle{ q}\) jest pierwiastkiem tego wielomianu to \(\displaystyle{ q|p}\) ale wówczas \(\displaystyle{ W(q)=q^2 -p \neq 0}\) (bo \(\displaystyle{ p}\) nie jest kwadratem liczby naturalnej. Więc liczba \(\displaystyle{ \sqrt{p}}\) nie może być wymierna.
patrykos91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 15 gru 2009, o 18:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łowicz

Wykaż że jeżeli liczba naturalna p ..

Post autor: patrykos91 »

A czy robiąc to w sposób taki :

Dowodzimy że \(\displaystyle{ \wedge _{p \in N , k \in N}}\) \(\displaystyle{ p \neq k^{2} \Rightarrow \sqrt{p} \neq \frac{m}{n}}\) \(\displaystyle{ m,n \in N}\)

Załóżmy że : \(\displaystyle{ p \neq k ^{2} \wedge \sqrt{p} = \frac{m}{n}}\) \(\displaystyle{ m,n \in N \wedge NWD(m,n)=1}\)

Wiec:

\(\displaystyle{ \sqrt{p}= \frac{m}{n} \left| \right| ^{2}}\)

\(\displaystyle{ p= \frac{ m^{2}}{n^{2}}}\)

\(\displaystyle{ pn^{2}=m^{2}}\)

Wiec p jest dzielnikiem m . Można więc zapisać m jako \(\displaystyle{ m=p*z}\) gdzie \(\displaystyle{ z \in N}\)
Dostajemy wtedy że \(\displaystyle{ pn^{2}=(pz)^{2}}\)

Dalej \(\displaystyle{ pn^{2}=p^{2}*z^{2}}\)
Po podzieleniu obustronnie przez p dostajemy \(\displaystyle{ pz^{2}=n^{2}}\)

Z czego wychodzi że p dzieli zarówno m i n . A skoro z założenia że \(\displaystyle{ p \neq k ^{2}}\) wynika że p różne jest od 1 , to całość jest sprzeczna z założeniem że NWD(m,n)=1

..

Napisałem sie napisałem , a własciwie to nawet nie wiem czy coś udowodniłem tym "sposobem" .

W sumie na kolokwium na pomysł z rozważaniem wielomianu myśle że bym napewno nie wpadł , to próbuje bardziej przystępną mi metodą "nie wprost" ..

Udowodniłem cokolwiek ? czy to tylko bzdurne założenia które sprowadzają sie do niczego?
balantajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 18 lis 2009, o 19:34
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska

Wykaż że jeżeli liczba naturalna p ..

Post autor: balantajs »

pipol, mógłbyś wytłumaczyć to jaśniej? nie rozumiem czemu W(q)=q^2 -p
eq 0
ODPOWIEDZ