postać liczby naturanej, NWW

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
Alex323
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 13 kwie 2010, o 11:44
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk

postać liczby naturanej, NWW

Post autor: Alex323 »

Czy ktoś mógłby mi dać jakieś wskazówki, jak zabrać się za te zadania? Nie wiem nawet, jak zacząć.

1. Wykaż, że każdą liczbę naturalną n można przedstawić jednoznacznie w postaci:
a) \(\displaystyle{ n=3^{i_{1}} \pm 3^{i_{2}}\pm...\pm3^{i_{s}}}\), gdzie \(\displaystyle{ i_{1},...,i_{s} \in N \cup {0}}\), \(\displaystyle{ i_{1}>i_{2}>...>i_{s}}\)

b) \(\displaystyle{ n=d_{1}\cdot1!+...+d_{k}\cdot k!}\), gdzie \(\displaystyle{ d_{i} \in N\cup{0}}\) oraz \(\displaystyle{ 0 \le d_{i} \le i}\) dla każdego \(\displaystyle{ 1 \le i \le k}\).

2. Wykaż, że jeśli \(\displaystyle{ k,l \in N}\), \(\displaystyle{ k \neq l}\), to istnieje nieskończenie wiele liczb naturalnych n takich, że \(\displaystyle{ NWD(k+n,l+n)=1}\).

3. Niech \(\displaystyle{ ab=cd}\). Obliczyć \(\displaystyle{ \frac{NWW(a,c)NWW(a,d)}{NWW(a,b,c,d)}}\).
Awatar użytkownika
erina
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 230
Rejestracja: 29 mar 2010, o 20:14
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Pruszków
Pomógł: 38 razy

postać liczby naturanej, NWW

Post autor: erina »

1b) Ja bym to robiła indukcyjnie, z krokiem indukcyjnym, że dla danego k każde \(\displaystyle{ n<k!}\) się da.
2. Wystarczy, żeby \(\displaystyle{ k+n}\) było względnie pierwsze z \(\displaystyle{ k-l}\) (dlaczego?). A to spełniają chociażby pierwsze \(\displaystyle{ n}\), większe od \(\displaystyle{ k-l}\).
kaszubki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 13:35
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 78 razy

postać liczby naturanej, NWW

Post autor: kaszubki »

1a) Wynika to z tego, że każdą liczbę naturalną można w sposób jednoznaczny przedstawić w systemie trójkowym.
ODPOWIEDZ