Równanie diofantyczne

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
przemon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 19 gru 2007, o 19:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Pomógł: 5 razy

Równanie diofantyczne

Post autor: przemon »

Proszę o pomoz w rozwiązaniu równania:

\(\displaystyle{ x ^{2} +3y ^{2} =z ^{4}}\)

Jest to jedno z zadań eliminacyjnych VI Potyczek Matematycznych w Lublinie (żeby nie było termin wysyłania odpowiedzi już minął, dla potwierdzenia link: ).

Próbowałem zrobić to zadanie, niestetym nie znalazłem wszystkich rozwiązań, a jedynie jedną rodzinę z, podejrzewam, wielu.

Byłbym wdzięczny gdyby ktoś przedstawił kompletne rozwiązanie.
Przemon
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

Równanie diofantyczne

Post autor: bartek118 »

Ja bym próbował zrobić to tak:
\(\displaystyle{ 3y^{2}=z^{4}-x^{2}}\)
\(\displaystyle{ 3y^{2}=(z^{2}-x)(z^{2}+x)}\)

I widać, że jeśli weźmiemy \(\displaystyle{ y=0}\) i \(\displaystyle{ x=z^{2}}\) to równanie jest prawdziwe

Można spróbować też popatrzeć na to przez \(\displaystyle{ mod 3}\) i \(\displaystyle{ mod 9}\) ale nie wiem czy to coś da
przemon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 19 gru 2007, o 19:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Pomógł: 5 razy

Równanie diofantyczne

Post autor: przemon »

To jest raczej oczywiste, że dla y=0 jest nieskończenie wiele rozwiązań, miałem na myśli roziązanie kompletne rozpatrujące wszystkie przypadki, jak już mówiłem odnalazłem jedną rodzinę rozwiązań, ale całkowicie nie mam pomysłu na rozwiązanie uwzględniające wszystkie przypadki.

Moje rozwiązanie to:

\(\displaystyle{ \begin{cases}x=9m^4-n^4\\ y=2n^3 m+6nm^3\\z=3m^2+n^2 \end{cases}}\)

dla każdego \(\displaystyle{ m \sqrt{3} \ge n \wedge m,n \in N}\)

ale nie jest to rozwiązanie pełne (nie uwzględnia wszystkich możliwości)
Awatar użytkownika
max
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3306
Rejestracja: 10 gru 2005, o 17:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lebendigentanz
Podziękował: 37 razy
Pomógł: 778 razy

Równanie diofantyczne

Post autor: max »

Zacznijmy od równania \(\displaystyle{ x^{2} + 3y^{2} = k^{2}.}\) Pomijając rozwiązanie \(\displaystyle{ (x,y,z) = (0,0,0)}\) możemy przyjąć, że \(\displaystyle{ k\neq 0.}\) Dzieląc stronami przez \(\displaystyle{ k^{2}}\) sprowadzamy problem do znalezienia wymiernych rozwiązań równania:
\(\displaystyle{ s^{2} + 3r^{2} = 1,}\)
czyli do znalezienia punktów o współrzędnych wymiernych leżących na elipsie:
\(\displaystyle{ X^{2} + 3Y^{2} = 1.}\)
Zauważmy, że jeden taki punkt już znamy - jest nim \(\displaystyle{ (X,Y) = (1,0)}\)

Weźmy dowolny inny taki punkt \(\displaystyle{ (X,Y).}\) Narysujmy prostą przechodzącą przez oba punkty i weźmy jej punkt przecięcia \(\displaystyle{ P}\) z osią \(\displaystyle{ Y.}\)

Mamy \(\displaystyle{ P = (0, Y_{P}),}\) gdzie z podobieństwa trójkątów \(\displaystyle{ Y_{P}= \frac{Y}{1 - X},}\) zatem \(\displaystyle{ Y_{P}}\) jest liczbą wymierną.

Na odwrót dowolna prosta przechodząca przez \(\displaystyle{ (1,0)}\) i punkt o współrzędnych wymiernych \(\displaystyle{ (0, Y_{P})}\) na osi \(\displaystyle{ Y}\) przecina naszą elipsę w jeszcze jednym punkcie wymiernym:
Równanie naszej prostej to \(\displaystyle{ Y =-Y_{P}X +Y_{P}.}\) Wstawiając tę zależność do równania naszej elipsy otrzymujemy:
\(\displaystyle{ X^{2}+ 3(Y_{P}X - Y_{P})^{2} = 1}\)
\(\displaystyle{ (3Y_{P}^{2}+1)^{2}X^{2} - 6Y_{P}^{2}X + 3Y_{P}^{2} - 1=0}\)
Znając jedno rozwiązanie tego równania: \(\displaystyle{ X = 1}\) wyznaczamy drugie ze wzorów Viete'a: \(\displaystyle{ X_{1} = \frac{3Y_{P}^{2}-1}{3Y_{P}^{2}+1},}\) które jest współrzędną drugiego punktu przecięcia naszej prostej i elipsy. Druga współrzędna również musi być wymierna, co wynika z wypisanego wcześniej równania prostej.

Wykazaliśmy więc, że istnieje wzajemnie jednoznaczna odpowiedniość między zbiorem \(\displaystyle{ C}\) punktów wymiernych na naszej elipsie, a zbiorem punktów wymiernych na osi \(\displaystyle{ Y,}\) który z kolei jest w oczywistej odpowiedniości ze zbiorem \(\displaystyle{ \mathbb{Q}}\) liczb wymiernych. Co więcej znaleźliśmy wzór jakim wyraża się nasza odpowiedniość:
\(\displaystyle{ f:\mathbb{Q}\to C, \ f(q) = \frac{3q^{2} - 1}{3q^{2} + 1}}\)
Zatem rozwiązaniami równania:
\(\displaystyle{ s^{2} + 3r^{2} = 1}\)
w liczbach wymiernych są pary:
\(\displaystyle{ (s,r) = \left(\frac{3q^{2} - 1}{3q^{2} + 1}, \frac{2q}{3q^{2} + 1}\right), \ q\in \mathbb{Q}}\)
(drugą współrzędną wyznaczyliśmy z naszego równania prostej)
zapisując \(\displaystyle{ q = \frac{m}{n}}\) mamy:
\(\displaystyle{ (s,r) = \left(\frac{3m^{2} - n^{2}}{3m^{2} + n^{2}}, \ \frac{2mn}{3m^{2} + n^{2}}\right), \ m,n\in \mathbb{Z}.}\)

Stąd rozwiązaniami równania \(\displaystyle{ x^{2} + 3y^{2} = k^{2}}\) w liczbach całkowitych są (z dokładnością do znaku) trójki:
\(\displaystyle{ (3m^{2} - n^{2}, 2mn, 3m^{2} + n^{2}),\ m,n\in\mathbb{Z}}\)

Wracając do wyjściowego równania dostajemy dodatkowy warunek:
\(\displaystyle{ 3m^{2} + n^{2} = z^{2}.}\)
Ale to jest dokładnie to równanie, które już rozwiązaliśmy:
\(\displaystyle{ (n,m, z) = (3\alpha^{2} - \beta^{2}, 2\alpha\beta, 3\alpha^{2}+\beta^{2}),\ \alpha,\beta\in \mathbb{Z}}\)
z dokładnością do znaku.

Wstawiając te liczby do wzorów na rozwiązania poprzedniego równania otrzymamy rozwiązania naszego równania w liczbach całkowitych z dokładnością do znaku.
ODPOWIEDZ