Wykazywanie niewymierności dla dwóch liczb

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
wasyl19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 16 paź 2006, o 14:06
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Wykazywanie niewymierności dla dwóch liczb

Post autor: wasyl19 »

Witam mam problem ,na jutro muszę wykazać niewymierność liczby \(\displaystyle{ \sqrt{6}}\) i dla \(\displaystyle{ log_{2}3}\) .

P.s Nie wiem jak wrzucac tutaj pierwiastki ,wiem jak się je tworzy w wordzie itp ,ale nie umiem ich tutaj przerzucić ,am zapisać je jako obrazek ? GDyby w tej kwestii ktoś byłby pomocny to także byłbym wdzięczny.Pozdrawiam


zmieniłam zapis i skorygowałam troszkę temat, zapiznaj sie z pisownią w Tex'ie będzie ci łatwiej zapisywać wyrażenia matematyczne
Lady Tilly
Ostatnio zmieniony 16 paź 2006, o 14:38 przez wasyl19, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lady Tilly
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3807
Rejestracja: 4 cze 2005, o 10:29
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: nie wiadomo
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 712 razy

Wykazywanie niewymierności dla dwóch liczb

Post autor: Lady Tilly »

Dowód nie wprost. Zakładamy, że \(\displaystyle{ \sqrt{6}}\) jest liczbą wymierną, więc można go przedstawić w postaci ilorazu dwóch liczb:
\(\displaystyle{ \sqrt{6}=\frac{A}{B}{\Leftrightarrow}6=\frac{A^{2}}{B^{2}}{\Leftrightarrow}6B^{2}=A^{2}}\)
Teraz weź pod uwagę lemat:
Kwadrat liczby naturalnej parzystej jest liczbą parzystą, zaś nieparzystej – nieparzystą.
Innymi słowy: kwadrat liczby naturalnej n� jest liczbą parzystą wtedy i tylko wtedy, gdy n jest liczbą parzystą.
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11373
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3153 razy
Pomógł: 747 razy

Wykazywanie niewymierności dla dwóch liczb

Post autor: mol_ksiazkowy »

jesli \(\displaystyle{ log_{2}3 =\frac{m}{n}}\), to \(\displaystyle{ 2^m =3^n}\)....
ODPOWIEDZ