suma elementów ciągu typu a^10

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
ivmck
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2 kwie 2010, o 12:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Mirsk

suma elementów ciągu typu a^10

Post autor: ivmck »

Witam, podczas rozmyśleń matematycznych natrafiłem na problem, którego nie jestem w stanie rozwiązać.
Otóż, dany jest ciąg dany jest np. wzorem: \(\displaystyle{ a ^{10}}\)
zatem kolejne wyrazy ciągu to
\(\displaystyle{ 0 ^{10} ,1 ^{10},2 ^{10},3 ^{10},n ^{10}}\)

Moje pytanie:
jakim wzorem obliczyć sumę pierwszych 100 (lub n pierwszych wyrazów) wyrazów takiego ciągu, jak obliczyć sumę wyrazów od 40 do 60 (lub ogólnie od n do k).

Dziękuję

p.s.
jak widać kolejny wyraz nie jest obliczany z wartości poprzedniego, lecz z jakiej wartości bazowej.
np baza to liczba 4, wtedy ciąg ma np. postać \(\displaystyle{ 4*a ^{3}}\), lub bardziej rozbudowana forma , gdzie baza wynosi 4x+7 wtedy ciąg ma postać \(\displaystyle{ ((4x+7)*a)^{x}}\) lub prostszy wariant \(\displaystyle{ (4x+7)*(a)^{x}}\)
Piotr Rutkowski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2234
Rejestracja: 26 paź 2006, o 18:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 390 razy

suma elementów ciągu typu a^10

Post autor: Piotr Rutkowski »

Jeśli nie chcesz wzoru zwartego (a nie chce mi się teraz go wyprowadzać), to pokażę Ci ogólny algorytm, który pozwoli Ci znaleźć takie sumy:
Najpierw obliczamy \(\displaystyle{ \sum_{k=1}^{n}k=\frac{n(n+1)}{2}}\)
Będziemy postępować indukcyjnie tzn.:
Mamy dane \(\displaystyle{ \sum_{k=1}^{n}k^{a}}\) dla \(\displaystyle{ a\in \mathbb{N}}\)
Teraz \(\displaystyle{ \sum_{k=1}^{n}k^{a+1}=\sum_{k=1}^{n}k\cdot k^{a}=\sum_{l=1}^{n}\sum_{k=l}^{n}k^{a}}\)
Zauważmy, że \(\displaystyle{ \sum_{k=l}^{n}k^{a}=(\sum_{k=1}^{n}k^{a})-(\sum_{k=1}^{l-1}k^{a})}\), a indukcyjnie masz zwarte wzory na obie te sumy (to jednocześnie odpowiada na Twoje drugie pytanie), a łatwo wysumujesz po \(\displaystyle{ l}\), bo te wzory zwarte będą wielomianami \(\displaystyle{ l}\) stopnia od \(\displaystyle{ 1}\) do \(\displaystyle{ a+1}\), przy czym ostatni będziesz mógł przerzucić na drugą stronę.
Pokażę to na prostym przykładzie jak otrzymać wzór na sumę kwadratów:
Mamy \(\displaystyle{ \sum_{1}^{n}k=\frac{n(n+1)}{2}}\)
Teraz \(\displaystyle{ \sum_{k=1}^{n}k^{2}=\sum_{k=1}^{n}k\cdot k=\sum_{l=1}^{n}\sum_{k=l}^{n}k=
\sum_{l=1}^{n}(\frac{n(n+1)}{2}-\frac{(l-1)l}{2})=\frac{n^{2}(n+1)}-\sum_{l=1}^{n}\frac{l^{2}}{2}+\frac{n(n+1)}{4}}\)

Porządkując strony uzyskasz \(\displaystyle{ 3\sum_{l=1}^{n}l^{2}=n^{2}(n+1)+\frac{n(n+1)}{2}=\frac{n(n+1)(2n+1)}{2}}\), a dzieląc przez 3 otrzymujemy wzór w postaci zwartej.
ivmck
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2 kwie 2010, o 12:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Mirsk

suma elementów ciągu typu a^10

Post autor: ivmck »

Dziękuję Piotrze.

Po kilku minutach analizowania Twojego wywodu zrozumiałem jak zsumować sumy dowolnych ciągów potęg o wykładnikach naturalnych (bazując na rozpisanej sumie kwadratów).
Pozostaje jednak ostatnia kwestia. Co zrobić, gdy wykładnik nie jest liczbą naturalną?

Jeszcze raz serdecznie dziękuję.
ODPOWIEDZ