równania modularne

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
szp87
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 11 mar 2010, o 20:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: CTB

równania modularne

Post autor: szp87 »

Witam mam maly klopot z rownanie modularnym przyklad rozwiazania takiego rownania nie do końca dla mnie jasny . Chodzi o to ze nie wiem kilka rzeczy, które tam sie biorą,skąd z -15 wzięła się pozniej ta 8 jak by mogl ktos mi to objasnic krok po kroku i jeszcze jedna sprawa co sie dzieje z takim rownaniem i jak będzie przekształcane gdy zamiast 7 bedzie -7, czy może w ogóle być taka sytuacja czy można to wtedy wyliczyć i ewentualnie jak ??

\(\displaystyle{ (-15)x\equiv7(\mod23)}\)

\(\displaystyle{ (-15)\mod23=(7\mod23)(\mod23)}\)

\(\displaystyle{ -15\mod23=-15}\)

\(\displaystyle{ -15\mod23=-15-23\lfloor \frac{-15}{23} \rfloor=-15+23\lceil \frac{15}{23}\rceil=23-15=8}\)

\(\displaystyle{ 8x=7\mod23}\)

pozdrawiam i z góry dzięki,zależy mi bardzo na czasie więc osoby które wiedzą o co chodzi bardzo proszę o wypowiedź potrzebuje tego do programu który napisałem i bym zapomniał gorące pozdrawiania dla moda


P.S Latex is....


________________
Pozdro.

miki999
-- 11 mar 2010, o 21:22 --a może krajan z Bydgoszczy mi pomoże czyt. miki999 ???
BettyBoo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5356
Rejestracja: 10 kwie 2009, o 10:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 1381 razy

równania modularne

Post autor: BettyBoo »

Grunt to sobie skomplikować, nie?

Wystarczy przecież skorzystać z definicji elementu przeciwnego modulo, a definicja jest prosta:

\(\displaystyle{ (-a \mod n)=n-a}\)

a potem skorzystać z własności działań modulo:

\(\displaystyle{ a\equiv c\mod n\ \wedge\ b\equiv d\mod n\ \Rightarrow \ ab\equiv cd\mod n}\)

Btw Twoje równanie wcale nie jest rozwiązane, ono jest tylko inaczej zapisane.

Pozdrawiam.
szp87
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 11 mar 2010, o 20:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: CTB

równania modularne

Post autor: szp87 »

Witam,wiem że nie jest rozw...program do rozwiązywania przy dodatnich liczbach zrobiłem na zasadzie tabelki tylko własnie chodziło o rozwiązanie przy ujemnych liczbach. Chyba już dalej to ogarnę wielkie dzięki za pomoc !!!!!!!!!
ODPOWIEDZ