Dwa zadania - liczby pierwsze i podzielność

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
turbodymoman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 16 gru 2009, o 15:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pikutkowo

Dwa zadania - liczby pierwsze i podzielność

Post autor: turbodymoman »

nie wiem czy dobrze trafilem ale mam nadzieje ze pomozecie...
Mam dwa zadanka z ktorymi nie moge soie poradzic a mianowicie

1.
Czy mogą być 2 liczby pierwsze, których różnica ma wartość7? Proszę uzasadnij swoją odpowiedz!

2.
Kon rafał przez przypadek odkrył, że przy niektórych parach liczbowych ich suma może być podzielona bez reszty przez ich różnice (tylko tak żeby nie bylo na minusie). Takie pary nazywa spokrewnionymi np. : 6 i 9 są spokrewnione, bo (6+9):(9-6)=5

a)
znajdź wszystkie naturalne liczby, które przez liczbe 6 są spokrewnione, dlaczego nie moze być liczby, która jest większa od 18?

b)
na przyjęcie sylwestrowe krowy Frani szuka on 2 liczb, które są spokrewnione z 2009. Czy możesz mu pomóc?

wiem, że te liczby w a) to: 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 12, 18 ale nie umie uzasadnic...a tego b)to w ogole nie lapie
______________________________________________________________________________________________________

prosiłbym o jka najprostsze uzasadnienia gdyż będe to musial tłumaczyc na niemiecki dzieki z góry i licze na szybkie odpowiedzi
Ostatnio zmieniony 8 mar 2010, o 06:18 przez Althorion, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Temat umieszczony w złym dziale. Staraj się lepiej dobierać nazwy tematów, tak by wskazywały o czym jest treść zadania.
Awatar użytkownika
Darixa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 26 lut 2010, o 22:18
Płeć: Kobieta
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1 raz

Dwa zadania - liczby pierwsze i podzielność

Post autor: Darixa »

1. nie ma takich liczb, liczby pierwsze są z reguły liczbami nieparzystymi, a skoro różnica jest 7, to jedna z liczb musiałaby być parzysta, a druga nieparzysta. A jak wiemy wszystkie parzyste dzielą się przynajmniej na 2... np 10 i 3, 193 i 186
turbodymoman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 16 gru 2009, o 15:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pikutkowo

Dwa zadania - liczby pierwsze i podzielność

Post autor: turbodymoman »

a to 2 ktos zna rozwiązanie?
Citizen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 284
Rejestracja: 27 maja 2009, o 17:28
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 62 razy
Pomógł: 36 razy

Dwa zadania - liczby pierwsze i podzielność

Post autor: Citizen »

2) spokrewnona z 6 niech będzie liczba "a" więc musi być, że:
\(\displaystyle{ \frac{6+a}{a-6} \in N}\)

\(\displaystyle{ \frac{6+a}{a-6}= \frac{a-6}{a-6}+ \frac{12}{a-6} =1+ \frac{12}{a-6}}\)

Aby to wyrażenie było całkowite a-6 musi dzielić 12 (pamiętamy, ze a-6 musi byc też dodatnie) sprawdzamy więc wszystkie dodatnie dzielniki 12, otrzymujemy równania:
\(\displaystyle{ a-6=12 \vee a-6=6 \vee a-6=4 \vee a-6=3 \vee a-6=2 \vee a-6=1}\)

Z tych równań wyliczamy liczby spokrenione a i od razu mamy odpowiedź na drugą część pytania.

b) identycznie jak wyżej tylko zamiast 6 dajesz 2009 i zabawa z dzielnikami.
ODPOWIEDZ