Czym są liczby?

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
_Mithrandir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 584
Rejestracja: 10 paź 2007, o 12:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 309 razy
Pomógł: 6 razy

Czym są liczby?

Post autor: _Mithrandir »

Tekst z wikipedii czytałem

Czy można stworzyć ciało, którego elementami nie będą liczby, a działania będą zdefiniowane na np. przedmiotach codziennego użytku (nawet jeżeli pozornie bez sensu) albo na literach alfabetu łacińskiego? Czy wtedy ew. elementy mogłyby być liczbami?

Albo czy elementy zbioru \(\displaystyle{ \{ (x,y,z): \; x,y \in \mathbb{C}, \; z \in \mathbb{R} \}}\) są liczbami?

I: mamy przestrzeń liniową V nad ciałem K. Czy zawsze elementy K są liczbami?

Właściwie te pytania sprowadzają się do jednego.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34242
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Czym są liczby?

Post autor: Jan Kraszewski »

_Mithrandir pisze:Czy można stworzyć ciało, którego elementami nie będą liczby, a działania będą zdefiniowane na np. przedmiotach codziennego użytku (nawet jeżeli pozornie bez sensu) albo na literach alfabetu łacińskiego? Czy wtedy ew. elementy mogłyby być liczbami?

Albo czy elementy zbioru \(\displaystyle{ \{ (x,y,z): \; x,y \in \mathbb{C}, \; z \in \mathbb{R} \}}\) są liczbami?

I: mamy przestrzeń liniową V nad ciałem K. Czy zawsze elementy K są liczbami?

Właściwie te pytania sprowadzają się do jednego.
Właściwie to na pytanie odpowiedział krl.

JK
_Mithrandir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 584
Rejestracja: 10 paź 2007, o 12:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 309 razy
Pomógł: 6 razy

Czym są liczby?

Post autor: _Mithrandir »

Tzn.? Nie uczyłem się wcześniej niczego na ten temat i wolałbym sam się nie wprowadzić w błąd przypadkiem.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34242
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Czym są liczby?

Post autor: Jan Kraszewski »

krl pisze:Osobiście uważam, że najlepsza definicja liczby naturalnej to ta ze szkoły (przynajmniej mnie tak uczyli): Np. liczba 5 to wspólna cecha wszystkich zbiorów 5-elementowych. Ale oczywiście każdy może tu mieć swoje zdanie. Dyskusja na temat tego typu podstaw matematyki (w tym: natury matematycznych pojęć) to już nie matematyka, lecz raczej filozofia matematyki. Tu nie dowodzi się twierdzeń.

To tyle na temat liczb naturalnych. Potem poprzez pewne analogie pojęcie liczby zostało rozszerzone o ułamki, liczby wymierne, rzeczywiste, zespolone. To jest historycznie ukształtowana terminologia, że jakieś twory uważamy za liczby, a inne nie.
W związku opisane przez Ciebie obiekty
_Mithrandir pisze:Czy można stworzyć ciało, którego elementami nie będą liczby, a działania będą zdefiniowane na np. przedmiotach codziennego użytku (nawet jeżeli pozornie bez sensu) albo na literach alfabetu łacińskiego? Czy wtedy ew. elementy mogłyby być liczbami?

Albo czy elementy zbioru \(\displaystyle{ \{ (x,y,z): \; x,y \in \mathbb{C}, \; z \in \mathbb{R} \}}\) są liczbami?
nie są liczbami, bo nie uważamy ich za liczby.

JK
_Mithrandir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 584
Rejestracja: 10 paź 2007, o 12:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 309 razy
Pomógł: 6 razy

Czym są liczby?

Post autor: _Mithrandir »

To na koniec jeszcze jedno pytanie przy okazji tego tematu (bo już chyba zostało napisane to, co chciałem wiedzieć) - czy \(\displaystyle{ \mathbb{R}^2=\mathbb{C}}\)? Bo mamy \(\displaystyle{ \mathbb{R}^2=\{(a,b):\; a,b\in\mathbb{R}\}}\) i \(\displaystyle{ \mathbb{C}=\{(a,b):\; a,b\in\mathbb{R}\}}\). Czy potrzebne jest jeszcze zdefiniowanie działań?
ODPOWIEDZ