Kongruencja rozne mody na tym samym x

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
dawidip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 16 paź 2009, o 19:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: smallTOWN_xD

Kongruencja rozne mody na tym samym x

Post autor: dawidip »

Czy mógłby mi ktoś podać wartość x wraz z rozwiązaniem jak to zrobił (oczywiście na kongruencji)???

x=5(mod7)
x=6(mod8)
x=8(mod10)
x<1000
BettyBoo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5356
Rejestracja: 10 kwie 2009, o 10:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 1381 razy

Kongruencja rozne mody na tym samym x

Post autor: BettyBoo »

Ponieważ moduły nie są względnie pierwsze, to nie można na razie korzystać z chińskiego twierdzenia o resztach. No to najpierw rozbijamy moduł:

\(\displaystyle{ x=8\mod 10\ \Leftrightarrow \ \begin{cases}x=8\mod 2\\ x=8 \mod 5\end{cases} \Leftrightarrow \begin{cases} x=0 \mod 2\\x=3\mod 5\end{cases}}\)

A teraz

\(\displaystyle{ x=6 \mod 8\ \wedge\ x=0 \mod 2\ \Leftrightarrow \ x=6 \mod8}\)

Zatem układ ostatecznie przyjmuje postać

\(\displaystyle{ \begin{cases} x=5 \mod 7\\ x=6 \mod 8\\ x=3 \mod 5\end{cases}}\)

Moduły są już względnie pierwsze, więc można skorzystać z chińskiego twierdzenia o resztach.

Podstaw do wzoru i gotowe. Ponieważ x<1000, to trzeba we wzorze ograniczyć wartość parametru.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 12 gru 2009, o 17:48 przez BettyBoo, łącznie zmieniany 1 raz.
dawidip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 16 paź 2009, o 19:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: smallTOWN_xD

Kongruencja rozne mody na tym samym x

Post autor: dawidip »

BettyBoo ale x=8 (mod10) a nie x=6(mod10)
ALe nie wiem moze jakies przeksztalcenie zastosowalas, jesli tak to napisz prosze jakie.

Co to jest to chińskie twierdzenie o resztach?
BettyBoo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5356
Rejestracja: 10 kwie 2009, o 10:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 1381 razy

Kongruencja rozne mody na tym samym x

Post autor: BettyBoo »

Nie, nic nie zastosowałam, po prostu mi się pomerdało Poprawiłam już.

Chińskie twierdzenie o resztach daje wzór na rozwiązania układów kongruencji o modułach parami względnie pierwszych - sądzę, że powinieneś je znać.


Jeśli jednak nie znasz tego twierdzenia, to na upartego można to zrobić ręcznie - zwykła metoda podstawiania, tylko dla kongruencji.
W takim razie nie trzeba w ogóle przekształcać wyjściowego układu.

1) Rozwiązaniem pierwszego równania jest \(\displaystyle{ x=7k+5,\ k\in\mathbb{Z}}\).


2) Szukasz teraz jakiejkolwiek liczby takiej postaci, która spełnia drugie równanie, czyli

\(\displaystyle{ 7k+5=6\mod 8\ \Rightarrow \ -k=1\mod 8\ \Rightarrow \ k=-1\mod 8\\ \\ \Rightarrow x=7k+5=7(8s-1)+5=56s-2,\ s \in\mathbb{Z}}\).



3) Teraz szukasz jakiejkolwiek liczby postaci \(\displaystyle{ 56s-2}\), która spełnia trzecie równanie

\(\displaystyle{ 56s-2=8\mod 10\ \Rightarrow \ 6s=10=0\mod 10\ \Rightarrow \ 3s=0\mod 5\ \Rightarrow \ s=0\mod 5\\ \\ \Rightarrow \ x=56s-16=56\cdot5m-2=280m-2,\ m\in \mathbb{Z}}\)



4) Zatem \(\displaystyle{ x=280m-2,\ m\in\mathbb_Z}}\). I na koniec warunek: \(\displaystyle{ 280m-2<1000\ \Rightarrow m\leq 3}\) stąd ostatecznie masz

\(\displaystyle{ x=280m-2,\ m\in\mathbb{Z}\ \wedge\ m\leq 3}\)

Pozdrawiam.
dawidip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 16 paź 2009, o 19:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: smallTOWN_xD

Kongruencja rozne mody na tym samym x

Post autor: dawidip »

Wielkie dzięki!
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ