Udowodnienie nierówności

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
veldrim
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 29 sie 2008, o 20:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 4 razy

Udowodnienie nierówności

Post autor: veldrim »

Nie wiem czy w dobrym miejscu umieściłem temat, ponieważ ta nierówność jest skutkiem moich działań w innym dziale matematyki.

Nierówność na 100 procent jest przepisana poprawnie. To mówię dla tych, którzy mogą mieć wątpliwości, co do tego "tasiemca". Wszystko jest w liczbach naturalnych, umieściłem te zadanie w tym miejscu.

\(\displaystyle{ (2 ^{n}-2)n^{3} - 6n^{2} -4(3*2^{n-1} + 1)n - 7*2^{n} +1 > 0}\)

Wiem, że dla n = 0, 1, 2, 3, 4 nierówność nie jest spełniona.
Dla każdego \(\displaystyle{ n \ge 5}\) już jest (tak przypuszczam), ale to tylko przez to, że podstawiałem suche liczby. A przydałoby się to jakoś udowodnić. Ma ktoś może jakieś pomysły/sugestie/podpowiedzi dla mnie?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
Mayom
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 129
Rejestracja: 15 lis 2009, o 21:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 5 razy

Udowodnienie nierówności

Post autor: Mayom »

może pokaż oryginalną treść zadania?
BettyBoo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5356
Rejestracja: 10 kwie 2009, o 10:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 1381 razy

Udowodnienie nierówności

Post autor: BettyBoo »

Szkic dowodu:

Jak się to przekształci, to się otrzymuje coś takiego (oczywiście przy odpowiednich założeniach):

\(\displaystyle{ 2^n(n^3-6n-7)>2n^3+6n^2+4n-1 \ \Rightarrow \ 2^n>2+\frac{6n^2+16n-13}{n^3-6n-7}}\)

Ten ułamek dąży do 0, więc nierówność od pewnego momentu jest na pewno spełniona. Pozostaje tylko ustalenie tego momentu (wpływ na to ma również znak wielomianu, przez który podzieliłam - od pewnego momentu przyjmuje on na pewno wartości dodatnie, bo jego granicą jest nieskończoność).

Pozdrawiam.
veldrim
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 29 sie 2008, o 20:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 4 razy

Udowodnienie nierówności

Post autor: veldrim »

Dzięki, coś z tym dalej pokombinuje.
ODPOWIEDZ