Przystawanie modulo a,b

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
Awatar użytkownika
mathX
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 648
Rejestracja: 1 lis 2008, o 15:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 116 razy

Przystawanie modulo a,b

Post autor: mathX »

Zadanie z jednego z konkursów matematycznych:

Jeśli:
\(\displaystyle{ a ^{b} - b^{a}=1008}\) , to \(\displaystyle{ a \equiv b \ mod \ 1008}\)

Prosze o wskazówki do zadania
Awatar użytkownika
mcbob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 479
Rejestracja: 15 gru 2008, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poland
Pomógł: 69 razy

Przystawanie modulo a,b

Post autor: mcbob »

Trzebaby jakoś pokazać że pierwsze równanie spełnia tylko \(\displaystyle{ a=1009}\) i \(\displaystyle{ b=1}\) (chociaż nie wiem czy to akurat jest prawda )
Awatar użytkownika
Sylwek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2716
Rejestracja: 21 maja 2007, o 14:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 160 razy
Pomógł: 657 razy

Przystawanie modulo a,b

Post autor: Sylwek »

(chociaż nie wiem czy to akurat jest prawda)
O ile się nie pomyliłem, to jest prawda. Jednak nie znalazłem żadnego sensownego sposobu na to zadanie poza "siłką". a,b są tej samej parzystości, gdy obie są parzyste, to poza szczególnymi przypadkami (które obalamy ręcznie) otrzymujemy, że lewa strona jest podzielna przez 32, a prawa nie. Zatem oba są nieparzyste. Czyli: \(\displaystyle{ a \equiv b \ (mod \ 2)}\).

To niestety tylko początek. Mamy: \(\displaystyle{ 1008=2^4 \cdot 3^2 \cdot 7}\)

Więc wystarczy dowieść tą kongruencję mod 16, 9 i 7 i zadanie skończone. Dowiodę modulo 16, pozostałe idą podobnie, niestety to jest straszna siłownia: niech \(\displaystyle{ a=2x+1, \ b=2y+1}\), mamy więc:
\(\displaystyle{ (2x+1)^{2y+1} \equiv ((2x+1)^2)^y \cdot (2x+1) \equiv 1^y \cdot (2x+1) \equiv 2x+1 \ (mod \ 8)}\), analogicznie: \(\displaystyle{ (2y+1)^{2x+1} \equiv 2y+1 \ (mod \ 8)}\), więc: \(\displaystyle{ 2x+1 \equiv 2y+1 \ (mod \ 8)}\), czyli: \(\displaystyle{ a \equiv b \ (mod \ 8)}\). Teraz już wiemy: \(\displaystyle{ a=8x+2t+1, \ b=8y+2t+1}\), gdzie t to 0, 1, 2 lub 3. No i analogicznie dowodzimy, że \(\displaystyle{ x \equiv y \ (mod \ 2)}\), więc: \(\displaystyle{ a \equiv b \ (mod \ 16)}\), itp.

Niestety straszne piłowanie i nic ładniejszego według mnie się nie da tu wykombinować. Dziwne, że takie zadanie było na konkursie.
ODPOWIEDZ