Sposób rozwiązywania kongruencji liniowych

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
yurai
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 4 maja 2009, o 11:36
Płeć: Mężczyzna

Sposób rozwiązywania kongruencji liniowych

Post autor: yurai »

Witam, tak jak w temacie proszę o algorytm rozw. dowolnych liniowych kongruencji. Wiem,że takowy istnieje, jednak ciężko znaleźć coś sensownego w internecie (jest np. tutaj ,ale strasznie pogmatwany :/).
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Sposób rozwiązywania kongruencji liniowych

Post autor: »

Ten sam algorytm masz na , natomiast w przykładzie jest tam zrobione to "na palcach". Rzeczony algorytm jest jednak w ogólności najszybszy i wcale nie taki trudny.

Q.
yurai
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 4 maja 2009, o 11:36
Płeć: Mężczyzna

Sposób rozwiązywania kongruencji liniowych

Post autor: yurai »

Sorry, ale nie za bardzo rozumiem, na wiki jest CHTOR a mi chodzi o precyzyjny algorytm rozw. pojedynczego równania postaci ax = b (mod n), niezależnie od wartości zmiennych, coś jak na ważniaku tylko nie tak chaotyczne.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Sposób rozwiązywania kongruencji liniowych

Post autor: »

Pardą, ubrdało mi się, że chodzi o układ liniowych kongruencji, bo tylko jego rozwiązanie wydało mi się nieoczywiste. Ale co w takim razie jest niejasne w linkowanym przez Ciebie algorytmie?

Q.
yurai
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 4 maja 2009, o 11:36
Płeć: Mężczyzna

Sposób rozwiązywania kongruencji liniowych

Post autor: yurai »

Dzięki za duże zainteresowanie,ale już właśnie zrozumiałem jak się to rozwiązuje. Moja wina; Nie uwzględniłem tego że kongruencja liniowa ma albo nieskończenie wiele rozw. albo brak. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ