Cztery liczby, parami względnie pierwsze

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
Awatar użytkownika
atimor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 91
Rejestracja: 9 mar 2009, o 14:32
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 16 razy
Pomógł: 13 razy

Cztery liczby, parami względnie pierwsze

Post autor: atimor »

Wyznacz takie cztery różne, parami względnie pierwsze liczby całkowite dodatnie, że suma dwóch dowolnych jest dzielnikiem lub wielokrotnością sumy dwóch pozostałych, a suma tych czterech liczb jest możliwie najmniejsza.

Podaj ilość rozwiązań.
Awatar użytkownika
Artist
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 865
Rejestracja: 27 sty 2008, o 21:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Brodnica
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 239 razy

Cztery liczby, parami względnie pierwsze

Post autor: Artist »

5,7,11,409. Znalazłem metodą prób błędów algorytm.
Szukay trzech liczb, z których żadne dwie nie są dzielnikami ani wielokrotnościami trzeciej (np. 3,5,11)
I korzystamy z chińskiego tw. nt. reszt.
I tak liczba numer 4 musi być postaci 144k+121
np. 121; 265( ale te nie są względnie pierwsze z pozostałymi), 409 etc.
Trzeba tylko znależć układ trech liczb złożony z możliwie najmniejszych liczb, a dalej szukać czwartj.

EDIT: Poprawiono błędy stwierdzone przez BettyBoo. Dzięki.
Ostatnio zmieniony 24 maja 2009, o 08:09 przez Artist, łącznie zmieniany 1 raz.
BettyBoo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5356
Rejestracja: 10 kwie 2009, o 10:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 1381 razy

Cztery liczby, parami względnie pierwsze

Post autor: BettyBoo »

Niestety, 3+11 nie jest dzielnikiem (ani tym bardziej wielokrotnością) 5+61...

Pozdrawiam.
bosa_Nike
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1666
Rejestracja: 16 cze 2006, o 15:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 447 razy

Cztery liczby, parami względnie pierwsze

Post autor: bosa_Nike »

@Artist - Formalnie jedynka jest względnie pierwsza z każdą liczbą całkowitą, więc \(\displaystyle{ (1,5,7,11)}\) daje mniejszą sumę.
Postaram się wieczorem napisać rozwiązanie, o ile wcześniej się nie pojawi.

EDIT: Próbowałam ujarzmić to, co rano napisałam w zeszycie, ale tym razem chyba przehandlowałam zwięzłość za prostotę.

Po pierwsze jasne jest, że jeżeli liczba \(\displaystyle{ A}\) jest dzielnikiem liczby \(\displaystyle{ B}\), to liczba \(\displaystyle{ B}\) jest wielokrotnością \(\displaystyle{ A}\). Dalej więc będziemy rozpatrywać tylko takie ułamki \(\displaystyle{ \frac{A}{B}}\), że \(\displaystyle{ A\ge B}\), gdzie \(\displaystyle{ A,B}\) są sumami par liczb zgodnie z warunkami zadania. Oznaczmy te liczby \(\displaystyle{ a,b,c,d}\). Najpierw udowodnimy, że wszystkie one muszą być nieparzyste:
Ukryta treść:    
Wobec tego wszystkie szukane liczby muszą być nieparzyste. Bez straty ogólności zostawiamy poprzedni porządek tzn. \(\displaystyle{ a<b<c<d}\), stąd od razu jest \(\displaystyle{ a+b<c+d}\) oraz \(\displaystyle{ a+c<b+c<b+d\ \Rightarrow\ a+c<b+d}\).

Rozpatrujemy dwa przypadki:
1:    
2:    
Tak więc, jeżeli nie popełniłam jakiegoś logicznego błędu (mógłby ktoś zerknąć?), to czwórka \(\displaystyle{ (1,5,7,11)}\) jest (z dokładnością do permutacji) jedynym minimalnym (w sensie sumy) rozwiązaniem.
Awatar użytkownika
atimor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 91
Rejestracja: 9 mar 2009, o 14:32
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 16 razy
Pomógł: 13 razy

Cztery liczby, parami względnie pierwsze

Post autor: atimor »

Cudownie, dziękuję bardzo
ODPOWIEDZ