definicja pierwiastka

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
maly6f6
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 79
Rejestracja: 6 lut 2006, o 12:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 2 razy

definicja pierwiastka

Post autor: maly6f6 »

Witam!!! Nie jestem pewien czy jest to odpowiedni dział dla mojego pytania więc mam nadzieje że dobrze wybrałem
Otóż w pewnej książce znalazłem stwierdzenie że poniższa definicja pierwiastka jest niejednoznaczna!
\(\displaystyle{ \sqrt{a^{2}} = \pm a , \sqrt{a^{5}} = \pm a^{2} \sqrt{a} , \sqrt{ a^{2}-2ab+ b^{2}} = \pm (a-b)}\)
Czy ktoś mógłby mi powiedzieć z czego to wynika??!
Za wszelką pomoc z góry dziękuję!!!
Brzytwa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 879
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 13:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 221 razy

definicja pierwiastka

Post autor: Brzytwa »

Generalnie wszystko wynika z równości \(\displaystyle{ \sqrt{x^{2}}=|x|= \pm x}\) Bierze się to stąd, że liczba po spierwiastkowaniu musi być nieujemna (z definicji), a przecież nie wiadomo, jakiego znaku jest x.
Rogal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5405
Rejestracja: 11 sty 2005, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Limanowej
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 422 razy

definicja pierwiastka

Post autor: Rogal »

"Generalniej" to raczej z tego, że parabola na R nie jest funkcją różnowartościową, więc nie istnieje funkcja do niej odwrotna.
Brzytwa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 879
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 13:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 221 razy

definicja pierwiastka

Post autor: Brzytwa »

Rogal pisze:"Generalniej" to raczej z tego, że parabola na R nie jest funkcją różnowartościową, więc nie istnieje funkcja do niej odwrotna.
No nie do końca, bo funkcję można zacieśnić (co zresztą się robi), tak aby była odwracalna. A zacieśnić można więcej niż na 1 sposób. A jak przyjmiemy, że pierwiastek z liczby \(\displaystyle{ a}\) to taka liczba nieujemna \(\displaystyle{ b}\), że \(\displaystyle{ b^{2}=a}\) to mamy odpowiedź jednoznaczną.
Rogal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5405
Rejestracja: 11 sty 2005, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Limanowej
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 422 razy

definicja pierwiastka

Post autor: Rogal »

Dobrze, ale właśnie dlatego, że na R nie jest różnowartościowa, to można ów pierwiastek różnie sobie definiować, stąd pojawiają się niejednoznaczności.
Nikt nam nie zabroni zdefiniować pierwiastka, żeby był liczbą ujemną, która podniesiona do kwadratu daje to, co powinna. Również można zdefiniować pierwiastek jako funkcję wieloznaczną (podobnie jak w zespolonych) i świat się nie wali.
Mimo wszystko pojęcie pierwiastka arytmetycznego jest użyteczne i proste, więc chętnie z niego wszyscy korzystają.
ODPOWIEDZ