zadanie tekstowe z kongruencją

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
cienkibolek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 17 mar 2009, o 21:22
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 8 razy

zadanie tekstowe z kongruencją

Post autor: cienkibolek »

jak w tytule szukam cały czas zadań tekstowych z kongruencją i nie potrafię znaleźć, wiem, że było jedno takie zadanie w czasopiśmie 'Świat matematyki' nr 8 ale i tego nie udało mi się zdobyć, więc może znacie jakieś zadania tekstowe z kongruencją proszę o pomoc :)
Awatar użytkownika
atimor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 91
Rejestracja: 9 mar 2009, o 14:32
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 16 razy
Pomógł: 13 razy

zadanie tekstowe z kongruencją

Post autor: atimor »

W ósmym numerze Świata Matematyki jest właściwie inna metoda rozwiązania zadania z szóstego numeru tyle, że używając właśnie kongruencji. Właściwie w bardzo wielu zadaniach można zastosować kongruencje, w szczególności przekształcając zadania z teorii liczb, w których jest kilkanaście, albo kilkaset możliwości rozwiązań, których poprawność trzeba sprawdzić - wtedy sprawdzamy za pomocą kongruencji. Jeśli chodzi o same zadania tekstowe, to nie jest wcale dziwne, że nie jest ich dużo, bo przecież kongruencje odnoszą się tak naprawdę do takiego działu matematyki, którego zastosowanie trudno jest wyodrębnić w konkretnej sytuacji, która stałaby się przedmiotem zadania tekstowego.

Co do treści zadania z ŚM to nie jestem do końca pewien, czy mogę je zacytować, bo mogłoby to być łamaniem praw autorskich, dlatego mogę je podać poza forum (np. na GG)
ODPOWIEDZ