Suma kwadratów/sześcianów, wykazać równość [NOWE zad]

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
patry93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1251
Rejestracja: 30 sty 2007, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koziegłówki/Wrocław
Podziękował: 352 razy
Pomógł: 33 razy

Suma kwadratów/sześcianów, wykazać równość [NOWE zad]

Post autor: patry93 »

Witam.

Wykazać, że jeżeli \(\displaystyle{ a^2 +b^2 = 1, \ c^2 + d^2 = 1, \ ac+bd=0}\), to \(\displaystyle{ ab+cd=0}\)

Moje rozwiązanie do ewentualnego sprawdzenia:
Ukryta treść:    
Mile widziane również inne rozwiązania

[edit]

Nowe zadanie:

2. Dowieść, że jeżeli \(\displaystyle{ a+b+c=0 \ i \ a^3+b^3+c^3=0}\), to dla każdego \(\displaystyle{ n}\) naturalnego zachodzi
\(\displaystyle{ a^{2n+1} + b^{2n+1} + c^{2n+1} = 0}\)

Pozdrawiam, P.
Ostatnio zmieniony 26 lut 2009, o 15:39 przez patry93, łącznie zmieniany 1 raz.
frej

Suma kwadratów/sześcianów, wykazać równość [NOWE zad]

Post autor: frej »

1. Jak już masz \(\displaystyle{ b^2+d^2=a^2+c^2=1}\) to można też tak:
\(\displaystyle{ 1=(a^2+b^2)(c^2+d^2)=\underbrace{(ac+bd)^2}_{0}+(ad-bc)^2=(ad-bc)^2= \\ =(a^2+c^2)(b^2+d^2)-(ab+cd)^2=1-(ab+cd)^2}\)
wykorzystując tożsamość \(\displaystyle{ (x^2+y^2)(a^2+b^2)=(xa+yb)^2+(xb-ya)^2}\)

Mam nadzieję, że dobrze -- 25 lutego 2009, 18:20 --Taki pomysł mam jeszcze.
Rozważmy okrąg jednostkowy na płaszczyźnie i dwa wektory \(\displaystyle{ \vec{x}=[a,b] \quad \vec{y}=[c,d]}\)
Z podanego warunku wynika ( z iloczynu skalarnego wektorów ), że wektory są prostopadłe. Istotnie
\(\displaystyle{ 0=ac+bd=\vec{x} \circ \vec{y}= \left| x\right| \left| y\right| cos \sphericalangle (\vec{x}, \vec{y})}\)
Tylko na razie wygląda to jak strzał, bo nie wiem jak dokończyć. Może komuś się uda
Nie do końca wiem jak przetłumaczyć ten warunek \(\displaystyle{ ab+cd}\) na te wektory...
Awatar użytkownika
timon92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1657
Rejestracja: 6 paź 2008, o 16:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 472 razy

Suma kwadratów/sześcianów, wykazać równość [NOWE zad]

Post autor: timon92 »

ja mam tak:
podstawienie \(\displaystyle{ a=\sin{\alpha}}\) i \(\displaystyle{ c=\sin{\beta}}\). Wówczas z jedynki trygonometrycznej \(\displaystyle{ b=\cos{\alpha}}\) i \(\displaystyle{ d=\cos{\beta}}\) (można tak zrobić, bo \(\displaystyle{ |a|, |b|, |c|, |d| \le 1}\))
Teraz mamy \(\displaystyle{ ac+bd=\cos(\alpha-\beta)=0=\cos{90^\circ}}\), skąd dostajemy \(\displaystyle{ \alpha=90^\circ+\beta}\). Potem wykorzystując równości \(\displaystyle{ \sin(90^\circ+\beta)=\cos\beta}\) i \(\displaystyle{ \cos(90^\circ+\beta)=-\sin{\beta}}\) i wzór na sinus różnicy mamy \(\displaystyle{ ab-cd = \cos \alpha \sin(90^\circ+\beta)-\sin \alpha \cos(90^\circ+\beta)=\sin(\alpha-90^\circ-\beta)=\sin0^\circ=0}\)
patry93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1251
Rejestracja: 30 sty 2007, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koziegłówki/Wrocław
Podziękował: 352 razy
Pomógł: 33 razy

Suma kwadratów/sześcianów, wykazać równość [NOWE zad]

Post autor: patry93 »

Ciekawe te Wasze rozwiązania, choć ja nic z nich nie rozumiem, nie uczyłem się jeszcze trygonometrii na takim poziomie

Jeszcze jedno podobne zadanko mam:

2. Dowieść, że jeżeli \(\displaystyle{ a+b+c=0 \ i \ a^3+b^3+c^3=0}\), to dla każdego \(\displaystyle{ n}\) naturalnego zachodzi
\(\displaystyle{ a^{2n+1} + b^{2n+1} + c^{2n+1} = 0}\)
Moje rozwiązanie:    
Proszę o sprawdzenie oraz oczywiście inne sposoby mile widziane
frej

Suma kwadratów/sześcianów, wykazać równość [NOWE zad]

Post autor: frej »

No to trochę inaczej.
Rozważmy wielomian \(\displaystyle{ W(x)=x^3-px^2+qx-r}\), którego pierwiastkami są liczby \(\displaystyle{ a,b,c}\)
Z wzorów Viete'a wynika, że wielomian jest postaci \(\displaystyle{ W(x)=x^3+qx-r}\). Skoro sa to pierwiastki, więc
\(\displaystyle{ W(a)=W(b)=W(c)=0 \\ \begin{cases} a^3+qa-r=0 \\ b^3+qb-r=0 \\ c^3+qc-r=0 \end{cases}}\)
Dodając te trzy równości stronami i korzystając z warunków zadania otrzymujemy, że \(\displaystyle{ r=0}\).
Mamy zatem
\(\displaystyle{ W(x)=x^3+qx}\)
Teraz indukcja .
Sprawdzenie i założenie, że
\(\displaystyle{ \sum a^{2n+1} =0}\)
Krok wygląda tak:
\(\displaystyle{ a^3+qa=0 \\ a^{2n+3}+qa^{2k+1}=0}\)
Analogicznie dla pozostałych zmiennych i dodając stronami + założenie otrzymujemy tezę.
patry93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1251
Rejestracja: 30 sty 2007, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koziegłówki/Wrocław
Podziękował: 352 razy
Pomógł: 33 razy

Suma kwadratów/sześcianów, wykazać równość [NOWE zad]

Post autor: patry93 »

:O
No nieźle, jak wpadłeś na ten pomysł z wielomianem? Nie widzę analogii między nim, a treścią zadania niestety

Przepraszam, że tak się dopytuję ciągle, lecz pewności nigdy za wiele - moje rozw. jest poprawne?
frej

Suma kwadratów/sześcianów, wykazać równość [NOWE zad]

Post autor: frej »

Twoje rozwiązanie na oko wygląda dobrze. Wielomian pomocniczy jest bardzo znany i założę się, że większość osób znających tę metodą użyłoby jej teraz
Awatar użytkownika
max
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3306
Rejestracja: 10 gru 2005, o 17:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lebendigentanz
Podziękował: 37 razy
Pomógł: 778 razy

Suma kwadratów/sześcianów, wykazać równość [NOWE zad]

Post autor: max »

Inaczej:
\(\displaystyle{ a^{3} + b^{3} + c^{3} - 3abc = (a + b + c)(a^{2} + b^{2} + c^{2} - ab - bc - ca)}\)
Z założeń zadania dostajemy \(\displaystyle{ abc = 0,}\) stąd jedna z liczb \(\displaystyle{ a,b, c}\) jest zerem, bez straty ogólności \(\displaystyle{ c = 0.}\)
Pozostaje skorzystać z:
\(\displaystyle{ a^{2n+1}+b^{2n+1}+c^{2n+1} = a^{2n+1} + b^{2n+1} = (a + b)(a^{2n} - \ldots + b^{2n}) = 0,}\)
bo \(\displaystyle{ a + b = a + b + c = 0.}\)
ODPOWIEDZ