Ruch czastki w przestrzeni

Różniczkowanie i całkowanie pól wektorowych. Formy różniczkowe i całkowanie form. Całki krzywoliniowe i powierzchniowe. Twierdzenie Greena, Stokesa itp. Interpretacja całek krzywoliniowych i powierzchniowych i ich zastosowania.
pvnrt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 91
Rejestracja: 19 sty 2015, o 19:11
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 2 razy

Ruch czastki w przestrzeni

Post autor: pvnrt »

Cześć, jak można by było (rozwiazywalnie) opisać ruch czastki w przestrzeni trójwymiarowej o danej prędkości i położeniu poczatkowym oraz przyspieszeniu o stałej wartości i stałym kierunku względem prędkości niezależnym od czasu. Nie za bardzo wiem jak mogę wyrazić ten ostatni warunek. Myślałem żeby zaczac od tego że iloczyn skalarny miedzy wektorami jednostkowym przyspieszenia i prędkości jest stały ale nie wiem jak z tym dalej pójść. Pewnie jest łatwiejsze podejście. Proszę o pomoc.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7910
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1670 razy

Re: Ruch czastki w przestrzeni

Post autor: janusz47 »

Co to znaczy opisać rozwiązywalnie? Z treści postu naprawdę nie wiem o co chodzi jej autorowi.

Opis ruchu cząstki w przestrzeni trójwymiarowej zależy od wyboru układu odniesienia, względem którego ruch ten opisujemy?
pvnrt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 91
Rejestracja: 19 sty 2015, o 19:11
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 2 razy

Re: Ruch czastki w przestrzeni

Post autor: pvnrt »

Rozwiązywalnie czyli tak, żeby po rozwiązaniu równań różniczokowych otrzymać wektor położenia cząstki jako funkcję czasu. \(\displaystyle{ \vec{r} (t)}\)

-- 22 cze 2019, o 20:48 --

Doszedłem do tego że przyjmująćc kąt między siłą a prędkością alfa, to wtedy mamy zależność na załączonym obrazku
AU
AU
iSOMl2M.png (10.57 KiB) Przejrzano 178 razy
-- 22 cze 2019, o 20:52 --Tylko teraz nie wiem za bardzo jak to rozwiązać. Prosiłbym o wskazówkę. Dziękuje.
ODPOWIEDZ