Miara zbioru

Sigma-ciała i zbiory borelowskie. Miary, miary zewnętrze i miara Lebesgue'a. Funkcje mierzalne. Całka Lebesgue'a. Inne zagadnienia analizy rzeczywistej.
kt26420
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 99
Rejestracja: 21 sty 2021, o 16:29
Płeć: Kobieta
wiek: 21
Podziękował: 40 razy

Miara zbioru

Post autor: kt26420 »

Niech \(\displaystyle{ A = \{(x, y) \in \RR^2: x^2 + y^2 \le 1, 1 − |x| \le y\}}\). Wyznaczyć miarę zbioru \(\displaystyle{ A}\) i obliczyć całki
(a)\(\displaystyle{ \int_{A}(xy+2)d\lambda_2(x,y)}\);
(b)\(\displaystyle{ \int_{A}y \quad d\lambda_2(x,y)}\);

Proszę o pomoc, probuję najpierw znaleźć miarę zbioru i nie jestem pewna, że dobrze to robię:

Znalazłam jak wygląda takie pole (tzn przecięcie dwóch zbiorów), otrzymałam że to jest pole koła o promieniu 1 (środek w (0, 0))
z wyciętym trójkątem(równoramiennym) o podstawie 2, wysokości 1,

Czyli miara to : \(\displaystyle{ \frac{1}{2} \cdot (\pi - 2) }\) ?
Ostatnio zmieniony 16 cze 2022, o 20:30 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości. Nawiasy klamrowe to \{, \}.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4065
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1392 razy

Re: Miara zbioru

Post autor: Janusz Tracz »

kt26420 pisze: 16 cze 2022, o 20:26 Czyli miara to : \(\displaystyle{ \frac{1}{2} \cdot (\pi - 2) }\) ?
Tak. Co do całek to zamieniłbym na całki iterowane. Ogólnie

\(\displaystyle{ \int_{A}^{} f(x,y)\,\dd \lambda_2(x,y)= \int_{-1}^{0} \int_{x+1}^{ \sqrt{1-x^2} } f(x,y) \dd y \dd x+ \int_{0}^{1} \int_{-x+1}^{ \sqrt{1-x^2} } f(x,y) \dd y \dd x. }\)

A jeśli obliczenia będą straszne można spróbować zamienić to na współrzędne biegunowe.
Ostatnio zmieniony 16 cze 2022, o 22:12 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
kt26420
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 99
Rejestracja: 21 sty 2021, o 16:29
Płeć: Kobieta
wiek: 21
Podziękował: 40 razy

Re: Miara zbioru

Post autor: kt26420 »

A czy muszę jeszcze coś pokazywać (może powiedzieć coś o tej miarze), czy mogę od razu tak przejść do tego, że ta miara to jest określone powyżej pole?
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4065
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1392 razy

Re: Miara zbioru

Post autor: Janusz Tracz »

To zależy od tego co jest od Ciebie wymagane. Ja domyślnie założyłem, że \(\displaystyle{ \lambda_2}\) to dwuwymiarowa miara Lebesgue'a. Oczywiście z formalnego punktu widzenia zbiór \(\displaystyle{ A}\) powinien być mierzalny. Zbiór \(\displaystyle{ A}\) jest Borelowskim podzbiorem \(\displaystyle{ \RR^2}\) wszak jest to przekrój przeciwobrazów zbiorów mierzalnych przez funkcje mierzalne:
\(\displaystyle{ \begin{split}
A & = \{(x, y) \in \RR^2: x^2 + y^2 \le 1, 1 − |x| \le y\} \\
& =\{(x, y) \in \RR^2: x^2 + y^2 \le 1\} \cap \{(x, y) \in \RR^2: 1 − |x| \le y\} \\
&= \xi^{-1}\left[ \left(-\infty , 1\right] \right] \cap \eta^{-1} \left[ \left[ 1,\infty \right) \right],
\end{split}}\)

gdzie \(\displaystyle{ \xi(x,y)=x^2+y^2}\) oraz \(\displaystyle{ \eta(x,y)=y+|x|}\). Poza tym funkcja którą całkujesz też powinna być mierzalna. Co do pola to policzyłem je na palcach bez żadnych twierdzeń ale jeśli chciałbym być maksymalnie formalny to próbował bym skorzystać z Twierdzenia Fubiniego (w ogólnej postaci) wszak funkcja \(\displaystyle{ \chi_{A}:[-1,1]^2\to \RR }\) jest całkowalna względem miary produktowej \(\displaystyle{ \lambda_2=\lambda\otimes \lambda }\) jako, że jest mierzalna i ograniczona. Więc

\(\displaystyle{ \lambda_2(A)= \int_{[-1,1]^2}^{} \chi_{A}(x,y) \, \dd \lambda_2 (x,y) = \int_{-1}^{0} \int_{x+1}^{ \sqrt{1-x^2} } \dd y \dd x+ \int_{0}^{1} \int_{-x+1}^{ \sqrt{1-x^2} } \dd y \dd x }\)

i po żmudnych obliczeniach powinno wyjść to co można policzyć na palcach. Tak jak mówiłem. Nie wiem jakiego stopnia formalności się od Ciebie oczekuje. Starałem się być trochę bardziej formalny ale po drodze przemilczałem i pewnie zapomniałem o pewnych niuansach więc sprawdzenie wszystkich założeń zostawiam jako ćwiczenie dla chętnych.
Ostatnio zmieniony 17 cze 2022, o 01:25 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
kt26420
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 99
Rejestracja: 21 sty 2021, o 16:29
Płeć: Kobieta
wiek: 21
Podziękował: 40 razy

Re: Miara zbioru

Post autor: kt26420 »

A jeśli to robić współrzędnymi biegunowymi to promień jest od \(\displaystyle{ \sqrt{2} }\) do \(\displaystyle{ 1 }\) i kąt od \(\displaystyle{ 0}\) do \(\displaystyle{ \pi}\)?
Ostatnio zmieniony 17 cze 2022, o 10:20 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Po co cytujesz cały post, który jest tuż wyżej? Poprawa wiadomości: kąt.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4065
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1392 razy

Re: Miara zbioru

Post autor: Janusz Tracz »

Promień nie może być od \(\displaystyle{ \sqrt{2} }\) bo po pierwsze to jest więcej niż \(\displaystyle{ 1}\), a po drugie i ważniejsze dolna granica całkowania to będzie się zmieniać w zależności od kąta. Nie całkujesz po wycinku pierścienia. Z moich obliczeń:
\(\displaystyle{ \phi\in [0,\pi/2] \qquad \& \qquad \frac{1}{\sin \phi + \cos \phi} \le r \le 1,}\)
\(\displaystyle{ \phi\in [\pi/2,\pi] \qquad \& \qquad \frac{1}{\sin \phi- \cos \phi} \le r \le 1.}\)
ODPOWIEDZ