Rodzina zbiorów borelowskich a sigma ciało

Sigma-ciała i zbiory borelowskie. Miary, miary zewnętrze i miara Lebesgue'a. Funkcje mierzalne. Całka Lebesgue'a. Inne zagadnienia analizy rzeczywistej.
Awatar użytkownika
Zaratustra
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 182
Rejestracja: 24 lut 2015, o 16:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 68 razy
Pomógł: 6 razy

Rodzina zbiorów borelowskich a sigma ciało

Post autor: Zaratustra »

Będzie strasznie głupie pytanie, aż czuję, że muszę się wytłumaczyć, ale pierwszy kontakt ze zbiorami borelowskimi wyglądał tak:
3 semestr analizy matem. - pojawia się „zbiór \(\displaystyle{ \mathcal{B}(X)}\)” czyli „wszystkich zbiorów borelowskich ”. Pytamy co to. Słyszymy: „no z topologii państwo znają...” Gdy grupa zgodnie z prawdą powiedziała, że topologia jest dopiero na następnym semestrze: dostaliśmy chwilę machania rękami i „no doczytają państwo a poza tym wrócą sobie do tego na topologii”.
Na topologii: ani słowa o żadnych zbiorach borelowskich nie mieliśmy.

Ciągle nie znajduję czasu się porządnie doczytać. Czy ja dobrze rozumiem, że gdy mam przestrzeń topologiczną (metryczną) \(\displaystyle{ (X,\mathcal{T})}\) to \(\displaystyle{ \mathcal{B}(X)}\) i \(\displaystyle{ \sigma-}\)ciało generowane przez topologię \(\displaystyle{ \mathcal{T}}\) są tożsame?
Czyli (w znanych mi oznaczeniach) \(\displaystyle{ \mathcal{B}(X)=\sigma\left(\mathcal{T}\right)}\)? Dobrze rozumiem?

I te klasy zbiorów, np. \(\displaystyle{ \mathcal{F}_{\sigma}}\) i \(\displaystyle{ \mathcal{F}_{\sigma\delta}}\) oczywiście są podrodzinami \(\displaystyle{ \sigma-}\)ciała \(\displaystyle{ \mathcal{B}(X)=\sigma\left(\mathcal{T}\right)}\). Tylko wyróżnionymi ze względu na charakterystyczną postać, ale nie ma „wewnątrz” nich nic nowego? (Wybaczcie w ogóle, bo tego drugiego jestem prawie pewien w oparciu o samą definicję topologii, ale swego czasu strasznie mnie skołowały w nadmiarze definicji z teorii miary te pojęcia, chciałbym usłyszeć, że dobrze rozumiem :oops: )
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10216
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2361 razy

Re: Rodzina zbiorów borelowskich a sigma ciało

Post autor: Dasio11 »

Dobrze rozumiesz.
Awatar użytkownika
Zaratustra
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 182
Rejestracja: 24 lut 2015, o 16:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 68 razy
Pomógł: 6 razy

Re: Rodzina zbiorów borelowskich a sigma ciało

Post autor: Zaratustra »

To dziękuję ślicznie ^^
ODPOWIEDZ